آموزش دف چقدر طول می کشد؟

این مقاله رو به اشتراک بزار

آموزش دف چقدر طول می کشد؟

اولین سوالی که همه در مواجهه با ساز دف مطرح می کنند این است که آموزش دف چقدر طول می کشد؟ دوره مقدماتی حدودا هفت ماه طول می کشد. البته این زمان بسته به زمان تمرین هر هنرجو متفاوت است. برای دوره متوسطه تا عالی حدود یکسال و نیم تا دوسال در نظر بگیرید.

برای پاسخ به این سوال که آموزش دف چقدر طول می کشد؟  این موارد مهم است:

سن و شرايط خاص فيزيكي براي يادگيري اين ساز: ساز دف يكي از سازهايي است كه فيزيك بدني در آن اهميتي ويژه دارد.جنسيت دريادگيري آن اهميتي ندارد. سن مناسب براي شروع اين ساز حدوداً9 سالگيست زيرا در اين سنن عموماً بدن به مقداري از رشد رسيده كه از عهده نواختن اين ساز بر آيد هرچند ممكن است فردي در سن 7 سالگي داراي جثه بزرگتري نسبت به يك فرد 9 ساله باشد بطور كلي يادگيري اين ساز براي كودكان ريز نقش و با قدرت بدني كم و افراد سالمند بامشكلات فيزيكي (خصوصاً در ناحيه دست ها)، كه از ضعف و عدم انعطاف پذيري بدن رنج مي برند توصيه نمي شود .

یادآوري اين نكته ضروريست كه خوشبختانه امروزه دف هايي با اندازه و وزن بسيار كم مخصوص كودكان ، نوجوانان وخانمها در فروشگاه هاي فروش لوازم موسيقي عرضه مي شود كه اين امكان را براي افراد علاقمند به يادگيري اين ساز كه ازلحاظ فيزيكي در سطح پاييني براي يادگيري آن قرار دارند فرآهم نموده تا بتوانند با استفاده از اين مدل ها به يادگيري اين ساز بپردازند.

تخفیف ویژه خرید از سایت ایران پرکاشن-min (1)

با محصولات ایران پرکاشن آشنا شوید.

اگر قصد نواختن دف و یادگیری آن را دارید پر اهمیت ترین قدم شما خرید دف حرفه ای است. ساز دفی که انتخاب می کنید نیاز است که دارای بالاترین کیفیت در طراحی کمانه، جنس مقاوم چوب کمانه، وزن بسیار پایین ساز، جنس مناسب پوست برای خروجی صدای بهتر و … باشد.

ساز دف ایران پرکاشن ادعا می کند فوق سبک ترین دف موجود در بازار ایران است و بالاترین کیفیت کمانه و پوست را دارا می باشد. برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویدیو مقدماتی آموزش دف

فرآيند آموزش دف

مانند هر ساز ديگري ابتدا هنرجو در جلسات اوليه با تئوري موسيقي و نت خواني  بصورت ساده آشنا شده سپس نحوه گرفتن ساز و انواع ضربه هاي مورد استفاده در دف را مي آموزد اینها مواردی است که پاسخ به سوال آموزش دف چقدر طول می کشد؟ را داده و بتدريج با انجام تمرينها مبتني بر كتاب آموزشي دف بتدريج با ريتم هاي مختلف و تكنيك هاي مختلف دف نوازي آشنا شده فرآيند اوليه يادگيري اين ساز به نحوي كه هنرجو قادر باشد ريتم هاي ساده را چه بصورت تكي و چه بصورت همنوازي با يك ساز يا آواز بنوازد كه بطور معمول حدود يكسال طول مي كشد

چطور سریع تر دف یاد بگیریم؟

در نهايت داشتن چند تا شرط هست كه پيشرفت شما رو در يادگيري بيشتر مي كند، يكي علاقه وديگري صبر، حوصله، پشتكار و تمرين فراون. هركدام از سازها كه مراحل ابتدايي يادگيري اش رو پشت سر بگذاريم ديگه فرقي زيادي از لحاظ فرآيند يادگيري باهم ندارن و اون كسي موفق تره كه تلاش بيشتري مي كنه اما در مورد سنتور براي به صدا درآوردنش در ابتدا اون اندازه از زحمتي رو كه يه نوازنده مثلا ني براي توليد صداي مطلوب از سازش صرف ميكنه احتياجي نداره و در حالتي كه ساز كوك باشه نوازنده با توجه به يك سري نكات اوليه نوازندگي اين سازمي تونه صداي اون رودر بياره

یادگیری مبانی اولیه دف چقدر طول میکشه؟

در مورد مدت زمان يادگيري اين ساز هم بايد بگم حدود يكسال طول ميكشه تا با مباني اوليه چه تو نوازندگي اين ساز چه تو نت خواني ودر حدي تئوري موسيقي  آشنا بشين و در طي اين مدت اگر تمرين هاتون خوب باشه مي تونين يه سري از آهنگهاي مشهور و خاطره انگيز يا آهنگ هاي محلي رو كه ساده شدن بنوازيد

بهترین روش تمرین دف، میلاد عباسی نوازنده دف، دف نوازی

برای مشاوره رایگان آموزش و یادگیری دف با شماره 09106805418 تماس بگیرید

یادگیری دف مثل زمان تحصیلات میمونه

اما يادگيري يه ساز مثل دوران تحصيلات ما مي مونه فرق كسي كه يك سال ساز زده و فقط دوره هاي مقدماتي رو گذرونده  با كسيكه چند سال كلاس رفته ودوره هاي عالي سازش رو هم گذرونده مثل فرق كسيه كه مثلا تا كلاس پنجم درس خونده و كسيكه دوره تحصيلات عاليه رو هم تموم كرده يا يه مثال بهتر، در يادگيري يه زبان خارجي ممكنه توي دو سال بتونيد حرف بزنيد منظورتون رو بگيد ومنظور ديگران رو متوجه بشين اما تا بتونيد لهجه بهتري داشته باشيد و با اصطلاحات و ريزه كاري هاي اون زبان وفرهنگ آشنا بشيد طوري كه ديگران ازحرف زدنتون بتونن نه فقط منظورتون رو بلكه حالت هاي اداي جملات  رو هم درك كنن وبتونيد اثر گذار حرف بزنيد احتياج به زمان وتوجه بيشتري داريد

حرفه ای شدن صبر می خواد

پس حتي اگه نخواين حرفه اي ساز بزنين و فقط براي دل خودتون ولي خوب ساز بزنيد هر سازي رو كه بخواين بايد چند سالي كار كنيد تا سازتون لحني پيدا كنه و به معناي واقعي شنيدني واثر گذار بشه تا هم خودتون لذت ببريد هم ديگران.

نوع دف روی یادگیری تاثیر داره؟

خرید دف حرفه ای تاثیر بسیاری در انگیزه و سرعت یادگیری ما دارد. استفاده از دف های بی کیفیت یا سنگین هم دست شمارا خسته می کند هم با سخت کردن نوازندگی شما سرعت یادگیری شمارا نیز بسیار کم می کند. ما به شما خرید دف های ایران پرکاشن را پیشنهاد می کنیم تا بهترین دف موجود در بازار را تا حرفه ای شدن خود در کنار خود داشته باشید و در بهترین کنسرت ها و استدیو ها با آن خوش بنوازید

آموزش ریتم های دف

مانند هر ساز ديگری ابتدا هنرجو در جلسات اوليه با تئوری موسيقی و نت خوانی دف به صورت ساده آشنا شده سپس نحوه گرفتن ساز و انواع ضربه هاي مورد استفاده در دف را مي آموزد و بتدريج با انجام تمرين ها مبتنی بر كتاب آموزشی دف به تدريج با ريتم های مختلف و تكنيك هاي مختلف دف نوازی آشنا شده. فرآيند اوليه آموزش دف به نحوي كه هنرجو قادر باشد ريتم های ساده را چه بصورت تكی و چه بصورت همنوازی با يك ساز يا آواز بنوازد كه بطور معمول حدود يكسال طول مي كشد در نهايت داشتن چند تا شرط هست كه پيشرفت شما رو در يادگيري بيشتر مي كند، يكی علاقه و ديگری صبر، حوصله، پشتكار و تمرين فراون.

جلو شاهی دف نوازی میلاد عباسی

برای مشاوره رایگان آموزش و یادگیری دف با شماره 09106805418 تماس بگیرید

مراحل آموزش دف :

  1. آموزش دف نوازی با اصول اولیه نگهداری ساز ، ضربات اولیه و مختصری از تاریخچه ی ساز دف
  2. نواختن ریتم های دو ضربی و چهار ضربی
  3. استفاده از حلقه ها ی دف
  4. آموزش دف نوازی ، با ریتم های شش ضربی
  5. اجرای تکنیک های ریز ساده ، ریز آکسان دار و دوراب

اولین قدم برای یادگیری دف ، آشنایی با قسمت های مختلف آن می باشد. پنج قسمت اصلی تشکیل دهنده ساز دف عبارتند از : ” کمانه ، انگشتی ، پوست ، گل میخ ها ، حلقه ها “

عد از یادگرفتن قسمت های مختلف این ساز حالا نوبت می رسد به نحوه گرفتن دف . نکات بسیار مهمی در هنگام گرفتن دف وجود دارد ، برای مثال چند نومونه سوال هایی که کی تواند برای شما پیش بیاید :

  • آیا باید هنگام نواختن دف به صندلی تکیه داد یا خیر؟
  • نوازنده چپ دست باید چطور ساز را در دست بگیرد و نوازنده راست دست چطور؟
  • نحوه گرفتن شستی دف چه صورت است؟
  • و مهمتر از همه تقسیم بندی وزن دف روی هر دو دست، اینکه چطور دف را بگیریم تا در استفاده طولانی مدت آسیبی به ما وارد نشود؟

آموزش انواع میزان های دف

میزان ساده:اگر هر ضرب میزان قابل تقسیم به 2،4،8و … قسمت مساوی باشد، آن میزان را ساده می گویند. در میزان ساده صورت کسر معرف تعداد ضرب و مخرج کسر نشان دهنده شکل ضرب است.

میزان ترکیبی: اگر هر ضرب میزان قابل تقسیم به 3، 6 و … به قسمت های مساوی باشد آن میزان را ترکیبی می گویند. در واقع هر ضرب میزان دارای تقسیمات سه تایی است. توجه داشته باشید که برای ساختن میزان های ترکیبی کافی است در کنار هر ضرب میزان ساده یک نقطه قرار دهیم.

در قدم آخر از مرحله آموزش دف مبتدی شما باید بتوانید آموزش تئوری دف را یاد بگیرید، اینکه چطور بتوانید نت های مختلف را بخوانید ، ارزش زمانی نت ها را درست اجرا کنید و خیلی از موارد دیگر مربوط می شود به نت خوانی دف. برای مثال وقتی گفته می شود نت سیاه یا نت چنگ، شما باید بدانید که به چه صورت نوشته می شوند و چه ارزش زمانی دارند، میزان شمار ها چه هستند و هر میزان شمار را به چه صورت بشمارید و بسیاری از موارد دیگر.

امید واریم با خواندن این متن شما به پاسخ سوال آموزش دف چقدر طول می کشد؟ رسیده باشید

 

ایران پرکاشن: نغمه‌ای از کیفیت و اصالت

کمپانی ایران پرکاشن با رسالت تولید محصولاتی باکیفیت و با قیمتی عادلانه در بهمن ماه سال 1398 آغاز به کار کرد. هدف ما ارائه بهترین سازهای پرکاشن به هنرمندان عزیز با حداقل سود و حذف واسطه‌ها است.

ایران پرکاشن طیف گسترده‌ای از سازهای پرکاشن ایرانی و ملل را با کیفیت ساخت بالا و قیمت مناسب عرضه می‌کند. تنوع محصولات ما شامل دف، بندیر، کاخن، هنگ درام  می‌شود.

مسئول فروش: 09106805418
پشتیبان فنی: 09331054352

ایران پرکاشن، نغمه‌ای از کیفیت و اصالت را به گوش جان شما می‌نوازد.

 
 

 

 

مقالات مرتبط