ساز های کوبه ای

2 تا از بهترین کتاب های آموزش بندیر ۱۴۰۱

کتاب های آموزش ساز بندیر

معرفی کتاب های آموزش ساز بندیر و آشانایی با ساز بندیر

ساز بندیر یکی از سازهای کوبه ای شبیه دف با صدای خاص خود است که در اجراهای گروهی سازها را همراهی می کند و اجرای گروهی را زیبا می کند و البته می توان آن را به صورت تک نوازی نیز نواخت. بندیر یک ساز سنتی است که در موسیقی ترکیه و کشورهای عربی استفاده می شود. این ساز از نظر ظاهری شبیه دف است اما تفاوت هایی دارد که در مقاله زیر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

تاریخ بندیر

ساز بندیر یکی از سازهای کوبه ای است که پیش از ما وجود داشته و قدمتی هزار ساله دارد. این ساز در شمال آفریقا، مصر، بین النهرین، مراکش و الجزایر استفاده می شود.

شکل و ساختار این ساز

شکل آن شبیه به دف یا دایره است، اما بر خلاف دف، زنگی ندارد و در عوض از یک یا چند سیم تشکیل شده است که معمولاً از روده حیوانات گرفته می شود. این سیم ها برای ایجاد صدای زنگ در ساز تعبیه شده اند. بندیر یک ساز کوبه ای با قاب چوبی و قاب کشیده چرمی است. کلمه “بندیر” در زبان ترکی به معنای ساز کوبه ای بزرگ با قاب دستی است.

یک سوراخ در قسمت پایین قاب برای ایجاد تعادل در بند وجود دارد. نوازنده در حین نواختن با قرار دادن شست دست چپ خود در آن تعادل برقرار می کند. انگشت دیگر دست راست به لبه بندیر و دست راست به قسمت کناری و وسط نی می خورد.

قطر قاب این ابزار بین 35 تا 40 سانتی متر است. نمونه ای از بندیر معروف به بودران در ایرلند وجود دارد که معمولاً با چوب بازی می شود.

قطر قاب نواری بین 35 تا 60 سانتی متر است. اما قطرهای 40، 45 و 50 سانتی متر بیشتر رایج است و به نوازنده اجازه می دهد تا مهارت های فنی خود را به نمایش بگذارد.

نحوه نواختن ساز بندیر

این ساز با قرار دادن آن بین دو دست یا دو پا و یا با نگه داشتن آن در آسمان مانند دف نواخته می شود. روش نواختن این ساز به صورت عمودی با شست دست چپ وارد سوراخ قاب آن می شود. انگشت دیگر دست راست به لبه بندیر برخورد می کند و دست راست با ضربه به قسمت کناری و وسط ساز صدای زمزمه می دهد.

یکی از ویژگی های بندیر صدای بم است که فضایی معنوی ایجاد می کند.صدای ضرب هایی که در کناره ها پخش می شود بسیار شبیه به سازهای کوبه ای تار در خاورمیانه است. یکی از ویژگی های صوتی این ساز صدای بیس چشمگیر آن است که فضایی اسرارآمیز و اثیری ایجاد می کند. این ساز در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کتاب های آموزش ساز بندیر

کتاب های آموزش ساز بندیر

تفاوت بندیر و دف

بندير سازي است شبيه دف ايراني اما بدون زنگ و در موسيقي تركيه و كشورهاي عربي استفاده مي شود. این گروه از خانواده سازهای کوبه ای قاب شده است. کلمه “بندیر” در زبان ترکی به معنای ساز کوبه ای بزرگ با قاب دستی است. این ساز به عنوان یک ساز سنتی در شمال آفریقا استفاده می شود. بندیر در شمال آفریقا، مصر باستان و بین النهرین استفاده می شود. از بندیر در مراسم خاص عارفان نیز استفاده می شود.

این ساز با قرار دادن آن بین دو دست یا دو پا و یا با نگه داشتن آن در آسمان مانند دف نواخته می شود. یکی از ویژگی های صوتی این ساز صدای بیس چشمگیر آن است که فضایی اسرارآمیز و اثیری ایجاد می کند. این ساز در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد. آیا ساز بندیر کتابی برای یادگیری دارد؟ کتاب های آموزش ساز بندیر کدامند؟

کتاب های آموزش ساز بندیر

کتاب های آموزش ساز بندیر بسیار محدود و کم هستند در ادامه مقاله بهترین های آن را برای شما معرفی کرده ایم:

  1. کتاب شیوه نوازندگی بندیر (زکریا یوسفی)

از اولین کتاب های آموزش ساز بندیر چاپ شده است که با رویکردی علمی و متدیک به شیوۀ نوازندگی این ساز کوبه‌ای می‌پردازد. در این کتاب سعی شده تا هنرجویان با تکنیک‌های مختص این ساز آشنا شوند تا بتوانند بندیر را طبق اصول و قواعد صحیح آن بنوازند.

  1. ساز های کوبه ای از الف تا ی

یکی از کتاب های آموزش ساز بندیر کتاب سازهای کوبه ای از الف تا ی میباشد. این کتاب منبعی با ارزش جهت معرفی تمام سازهای کوبه ای تمام نقاط دنیا با سابقبه و پیشینه تاریخی و همچنین معرفی تکنیک های مربوط به هر ساز می باشد.و همچنین در این کتاب اصول اولیه سازها ،تئوری موسیقی ،ریتم ها و کلیه اصول نواختن را به هنرجویان آموزش می دهد

برترین تولید کننده ساز های کوبه ای ایران کدام است؟

ایران پرکاشن بهترین سازهای کوبه ای و بندیر موجود در بازار را به شما عرضه میکند. با خرید ساز از ایران پرکاشن، تجربه خرید یک ساز کوبه ای بسیار سبک و خوش صدا را داشته باشید و اگر برای خرید ساز های کوبه ای نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید میتوانید از طریق واتساپ با کارشناسان ایران پرکاشن در ارنباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 4 =