مقالات ساز دف

صداگیر دف چیست؟

صداگیر دف چیست؟

صداگیر دف چیست؟

ممکن است برخی از هنرجویان موسیقی با اصطلاح سوردین یا صداگیر دف به خصوص در ساز دف آشنایی داشته باشند، اما اگر نمی دانید سوردین چیست و چه کاربردهایی دارد، مفید خواهد بود که در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با ساز دف

دف یکی از سازهای کوبه ای معروف موسیقی ایرانی است. ساز دف از یک حلقه چوبی تشکیل شده است که پوست نازکی روی آن کشیده شده و با ضربات انگشت نواخته می شود. دفی ایرانی شبیه ساز دایره‌ای است و کمی بزرگ‌تر و گام پایین‌تری دارد.

دف یکی از محبوب ترین سازهای ایران است. این ساز در بین بانوان ایرانی بسیار محبوب شده است. دف حلقه ای چوبی به عرض 5 تا 7 سانتی متر و قطر 25 تا 40 سانتی متر است. یک پوست روی یکی از سطوح این ساز کشیده شده و حدود 40 حلقه فلزی در داخل دیوار چوبی آن قرار گرفته است. این حلقه ها با زنگ زدن یکنواخت صدای زنگوله ای تولید می کنند که در کنار صدای اصلی ساز، حال و هوای دلپذیری ایجاد می کند.

صداگیر دف یا سوردین چیست؟

در برخی موارد، صدای ساز نباید خیلی بلند باشد، مثلاً وقتی تمرین در زمان های نامناسب یا در مکان های نامناسب انجام می شود، گاهی اوقات در خود نت ها مشخص می شود. به همین دلیل از دستگاهی به نام سوردین یا صداگیر استفاده می کنیم.

سوردین که در زبان انگلیسی به معنای خاموش کننده است، اغلب در سازهایی مثل ویولن استفاده می شود.

سوردین چرم پشمی است که با قرار دادن آن بر روی ساز، صدای ساز را مرطوب می کند به طوری که اجازه نمی دهد تمام صدای ساز به صفحه نمایش برسد.

صداگیر دف چیست؟

صداگیر دف چیست؟

استفاده از سوردین در انواع سازها

در سازهای کوبه ای صداگیر دف را روی صورت یا پوست تنبور کشیده می شود تا از صدای بلند آن جلوگیری کرده و صدا را نرمتر کند.

در سازهای زهی و در خانواده ویولن، این دستگاه لرزش ساز را کاهش داده و باعث نرم شدن صدا و همچنین تضعیف صدا می شود.

با حذف صدای سیم های بالا و پایین در ویولن سل و کنترباس، صدای خش را گرفته و صدای ملایم و کسل کننده تری از ساز تولید می کند.

در سازهای بادی مانند ساکسیفون و ترومپت، سوردین این ویژگی را دارد که هم جلوه صوتی به ساز بدهد و هم صدا را کاهش دهد.

بین چکش و سیم ها قرار می گیرد تا صدای پیانو کاهش یابد و در نتیجه صدای بسیار پایینی ایجاد شود.

همچنین، در برخی موارد، مانند زمانی که تمرین در زمان های نامناسب یا در مکان های نامناسب است، صدای ساز نباید خیلی بلند باشد که گاهی در خود نت ها مشخص می شود. بنابراین از این ابزار استفاده می کنیم.

مکان استفاده صداگیر دف

صداگیر دف را باید بر روی پوست دف قرار دهید تا از بلندی صدا هنگام تمرین بکاهد، البته یادآور می شویم که استفاده از صداگیر دف را فقط زمان های ضروری انجام شود، اما استفاده بیش از حد صداگیر دف ساز شما را مخدوش می کند، بنابراین سعی کنید همیشه از آن استفاده نکنید مگر در موارد ضروری.

بهترین برند دف ایران کدام است؟

ایران پرکاشن بهترین دف های موجود در بازار را به شما عرضه میکند. این دف به دلیل فوق سبک بودن کمانه و داشتن پوست کالک کره ای، موجب ایجاد یک دف بسیار سبک و خوش صدا برای شما میشود. با خرید دف از ایران پرکاشن، تجربه خرید یک دف بسیار سبک و خوش صدا را داشته باشید و اگر برای خرید دف با کیفیت نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید میتوانید از طریق واتساپ با کارشناسان ایران پرکاشن در ارنباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =