ساز های کوبه ای

آموزش کاخن

آموزش کاخن

آموزش کاخن مقدماتی

کاخن یکی از سازهای تازه شناخته شده است و به همین دلیل از آنجایی که منبع آموزشی خاصی برای این ساز وجود ندارد، بروشورهایی با توجه به نیاز هر گروه سنی برای آموزش تهیه شده و سعی شده جامع باشد. در این مقاله طرز نشستن و بیس ضربه را توضیح داده ایم اما برای آموزش کاخن باید با استاد مجرب پیش بروید که ما به شما مووسه موسیقی زریاب را پیشنهاد میکنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با کاخن آشنا شده و نحوه نشستن روی آن را بیاموزید.

آموزش کاخن چقدر زمان میبرد؟

مانند یادگیری بیشتر آلات موسیقی، علاوه بر حضور مستمر یک استاد متخصص، پشتکار هنرجو یکی از عوامل اصلی یادگیری است، اما به عنوان یک مبتدی معمولاً حدود 6 ماه طول می کشد تا بتوان ملودی های زیبا را بنوازد.

تاریخچه ساز کاخن

کاخن قدمت چندانی ندارد و تاریخ انتشار آن کوتاه است، کولی های آفریقایی-پرویی در ابتدا ریتم را روی جعبه های میوه و همچنین رقص و آواز اجرا می کردند و به مرور گیتار را که جزء جدایی ناپذیر موسیقی فلامنکو است به کار گرفتند. به شکل ساز درآمد و امروز به کاخن تبدیل شد.

کاخن از اواخر قرن 18 توسط آفریقایی-پرویی ها (آفریقایی های پرو تبار) مورد استفاده قرار گرفته است. بردگان آفریقای غربی و مرکزی که به آمریکا آورده شده اند، اصلی ترین وارثان کاخن هستند.

در حال حاضر این ساز در آمریکا، فیلیپین و اسپانیا رایج است. کاخن در دوران برده داری در پرو توسعه یافت و در سال 1850 به اوج محبوبیت خود رسید. در سال های پایانی قرن نوزدهم، نوازندگان کاخن تغییراتی در ساختار و صدای این ساز ایجاد کردند. پس از دوران برده داری، در میان سایر ساکنان آمریکای لاتین، از جمله سفیدپوستان (نسل بعدی استعمارگران اروپایی) محبوب شد.

آموزش کاخن

آموزش کاخن

در مرحله اول باید نحوه نشستن روی ساز را یاد بگیرید

نشستن روی این ابزار را می توان به نشستن روی صندلی تشبیه کرد که البته تفاوت هایی دارد که باید رعایت شود. در غیر این صورت ممکن است در دراز مدت با مشکلاتی مواجه شوید (مانند مشکلات گردن و کمر). اولین نکته ای که در هنگام نشستن روی این ابزار باید به آن توجه کرد این است که پشت شما باید صاف و دست ها روی صفحه باشد.

ساز باید به گونه ای کشیده شود که وقتی از بالا به آن نگاه می شود، صفحه جلویی ساز به وضوح قابل مشاهده باشد. دوستداران و هنرجویان جوان که سن کمی دارند و طبیعتا قدشان کوتاه تر است برای نواختن این ساز زیاد نگران نباشید. نمونه های کوچکتر نیز تولید شده، اما باید توجه داشت که در این صورت ابزار باید بعداً تغییر کند و اندازه بزرگتری داشته باشد. در این صورت باید هزینه بیشتری پردازید بنابراین بهتر است ابزار را از همان ابتدا با همان اندازه استاندارد تهیه کنید. اگر پاهایتان کوتاه تر است می توانید پا را نزدیک یا پشت ابزار قرار دهید.

آموزش کاخن مقدماتی– بیس و باز

دانش آموزان عزیز یادآور می شویم که مهمترین اصل یادگیری هر چیزی تمرین و تکرار است. امیدواریم با پیگیری دوره های آموزشی و تمرینات مستمر شاهد پیشرفت و رشد سطح یادگیری خود باشید.

نکته دیگری که قابل ذکر است این است که ما اساساً نت‌نویسی کلاسیک (Do (C)، Re (D)، Mi (E)، Fa (F)، C (G)، La (A)، C. (B)’ را در سازهای کوبه‌ای انجام می‌دهیم. اما علامت گذاری بر اساس ضرب (ضربه یا ریتم) و مجموعه ای از علائم سنتی است و بر اساس دو خط حامل پایین (به جای 5 خط حامل) نوشته می شود. صدای باس و بالا صدای پایین را پوشش می دهد. بدیهی است که اگر بخواهیم بیس بزنیم، نت خود را در خط پایین می نویسیم، اگر می خواهیم باز بزنیم، نت خود را بالای خط دوم می نویسیم.

کتاب های آموزش کاخن

برای یادگیری ساز ها نیاز به یادگیری از کتاب های نوازندگی داریم. در هر سازی حتی در آموزشگاه ها استادان کتاب هایی را به ما برای تمرین ها و یادگیری ها معرفی میکنند تا بتوانیم از روی آنها بنوازیم و ساز مورد نظر را به طور کامل بیاموزیم. در ادامه 4 تا از بهترین کتاب های آموزش کاخن را برای شما آورده ایم تا با تهیه آن به راحتی ساز کاخن را بنوازید.

  • چهل قطعه برای کاخن

این کتاب یکی از کتاب های آموزش کاخن توسط محمدرضا رئیسی منتشر شده است. چهل قطعه کتاب برای کاخن برای افراد مبتدی و پیشرفته طراحی شده است. محمدرضا رئیسی در خصوص انتشار این کتاب هدف از انتشار را ارتقای سطح موسیقی هنرجویان کاخنی و گسترش توانمندی های آنان دانست. در این کتاب قطعاتی با ریتم های مختلف و تکنیک های متفاوت برای نوازنده برای تمرین ریتم در حین نواختن یک قطعه وجود دارد.

آموزش کاخن

آموزش کاخن

  • لوتوس کاخن

این کتاب ابتدا توسط شرکت لوتوس تهیه و توسط سایت ملودینگ منتشر شده است. این کتاب منبعی عالی برای آموزش ساز کاخن از دیدگاه بین المللی است. این کتاب یکی از بهترین کتاب های آموزش کاخن میباشد.

آموزش کاخن

آموزش کاخن

  • شیوه نوازندگی کاخن

این کتاب شامل دو جلد است و هر دو جلد نوشته محمدرضا رئیسی است. کتاب سبک نوازندگی کاخن 120 صفحه ای جلد اول، ریتم های آمریکای لاتین و آفریقا را پوشش می دهد. جلد دوم شیوه نوازندگی کاخن شامل ریتم های فلامینگواست. این کتاب برای نوازندگان کوبه ای و مبتدیانی که معمولاً کاخن را به عنوان ساز دوم می نوازند مناسب است.

آموزش کاخن

آموزش کاخن

  • کاخن در موسیقی فلامینگو

کتاب دیگری که می توانید برای یادگیری ساز کاخن درخواست دهید، کتاب کاخن در موسیقی فلامینگو اثر بابک بابا ربیع است. کاخن در موسیقی فلامینگو یکی از کتاب های آموزش کاخن است که بسیار پرطرفدار است.

آموزش کاخن

آموزش کاخن

بهترین برند ساز های کوبه ای ایران کدام است؟

ایران پرکاشن بهترین سازهای موجود در بازار را به شما عرضه میکند. با خرید ساز از ایران پرکاشن، تجربه خرید یک ساز کوبه ای بسیار سبک و خوش صدا را داشته باشید و اگر برای خرید ساز های کوبه ای نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید میتوانید از طریق واتساپ با کارشناسان ایران پرکاشن در ارنباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *