بهترین روش تمرین دف، میلاد عباسی نوازنده دف، دف نوازی

چگونه دف تمرین کنیم ؟

بهترین روش تمرین دف

سوالی که برای خیلی از هنرجوهای موسیقی پیش می آید این موضوع است که چگونه با توجه به مشغله هایی که داریم بتوانیم زمان خود را برای تمرین بهتر و با کیفیت تر مدیریت کنیم؟ به عبارتی چگونه دف تمرین کنیم ؟ بهترین روش برای تمرین دف چگونه است؟

خیلی از هنرجوهای موسیقی به دلیل مشغولیت های فراوان ذهنی و کاری و یا به هر دلیلی معمولا در کلاس ها به این نکته اشاره می کنند که برای تمرین کردن زمان نداریم، مشق داریم، درس داریم،  سرکار هستیم، گرفتار نظافت منزل هستیم و از این  دست مشغله ها….

قرار نیست که در این مقاله این مشغولیت های خانواده ها را انکار کنم، نه اصلا. اما دنبال راه حلی هستیم که به وسیله آن بتوانیم با تمام این مسایل به تمرین خود هم برسیم و بتوانیم مسیر پیشرفت خود را در یادگیری موسیقی با سرعت مناسبی ادامه دهیم.

چگونه دف تمرین کنیم ؟

برای یادگیری هر هنری یا کاری یا حتی انجام دادن کارهای روزانه لازم است به چهار نکته خیلی مهم توجه کنید:

۱: برنامه ای بنویسید که کوتاه مدت باشد. یعنی در ابتدا برنامه ی کوتاه مدت بنویسید مثلا برنامه روزانه:

علت این است که انسان در ابتدا خیلی پایبند به برنامه نیست و اگر برنامه ی بلند مدت بنویسد در عمل ممکن است شکست بخورد. شخصی که نمیتواند برنامه ی روزانه اش را درست و منظم انجام دهد چطور میتواند برنامه بلند مدت هفتگی یا ماهانه یا سالانه را انجام دهد؟ پس باید ابتدا خود را به برنامه ی روزانه عادت دهیم.

۲: برنامه باید شامل اهداف کوچک باشد

خیلی از دوستان، در ابتدا آنقدر اهداف بزرگ مینویسند که در عمل هرگز قادر به انجامشان نیستند. پس توجه کنید گه اهداف کوچک و ساده باشد و خیلی کار را سخت نکنید که از برنامه نوشتن دلزده شوید. انسان با واژه شکست هرگز میانه خوبی نداشته پس اجازه ندهید که در هیچ موردی شکست را قبول کنید. پس اهداف کوچک باشد که پایبندی به برنامه شکل بگیرد.

۳: برنامه های خود را حتما یاد داشت کنید

علت این است که به دلیل مشغله های مختلف در روز ممکن است فراموش کنید که در فلان ساعت باید چه کاری انجام می دادید. اما هنگامی که یاد داشت شود هرگز فراموش نمی شود و نظم بسیار خوبی شکل میگیرد. اگر شرایط برای داشتن کاغذ و خودکار در هر مکانی برایتان فراهم نیست می توانید یاد داشت موبایلتان استفاده کنید.

۴: .و در آخر به این نکته دقت کنید که تمام موارد بالا فقط در عمل است که منجر به موفقیت می شود.

خیلی از دوستان در عمل کوتاهی می کنند و خب این مشخص است که در صورت عملیاتی نشدن برنامه هرگز به هدف نمی رسید و باز هم شکست میخورید.

و نکته آخر اینکه اگر به برنامه ساده تان عادت کردید هرگز نگذارید که برای همیشه اهدافتان کوچک بماند یا کوتاه مدت بماند. این فقط برای ابتدای برنامه ریزی بود که باید به خود آسان می گرفتید. زمانش که رسید اهداف را بزرگتر در بلند مدت قرار دهید تا هر روز پیشرفت داشته باشید. باید توجه کنید که هر روزتان باید بهتر از دیروزتان باشد. اگر در روز یک در صد پیشرفت کنید در پایان سال ۳۶۵ درصد نسبت به روز اول پیشرفت داشته اید.

بهترین روش تمرین دف، میلاد عباسی نوازنده دف، دف نوازی

اولین نکته

 به خاطر صدای بلند این سازها زمان مناسبی را برای تمرین در نظر بگیرید

به دلیل صدای بلندی  که این ساز دارد، برای انتخاب زمان تمرین این ساز یعنی دف در همان ابتدای کار با چالش روبرو می شوید.

طبیعتا ناگفته مشخص است که برای تمرین دف صبح زود و یا انتهای شب زمان مناسبی برای تمرین نیست.

و بسیار باید به این موضوع دقت کنید چرا که ممکن است این سر وصدای تمرین ما در ابتدا باعث آزار و اذیت دیگران شود و همین مورد، انگیزه و انرژی ما را برای ادامه ی کار و تمرین خوب کم کند.

پس در انتخاب زمان تمرین خود دقت کنید که به دلیل زود بودن یا دیر وقت بودن اسباب مزاحمت را برای اطرافیان ایجاد نکنیم.

دومین نکته 

مدت زمان تمرین را متناسب با سطح نوازندگی خود انتخاب کنید.

بسیار در کلاس ها و یا از هنرجویان اساتید شنیده ام که برای مثال می بایستی برای پیشرفت خوب در زمینه موسیقی روزانه چندین ساعت با تمرکز برای تمرین زمان بگذاریم. بله کلیات این حرف درست است. اما برای هنرجویی که به فرض مثال جلسه ی چهارم و یا پنجم خود را در کلاس دف و یا هر ساز دیگری میگذراند توانایی این مدت زمان تمرین را دارد؟ و آیا می شود که با فشار و زور افراد را پشت ساز نشاند و آن ها را وادار به تمرین کرد؟ و در نهایت به فرض این که بشود این کار را انجام داد، آیا این کار بازدهی لازم را برای پیشرفت و ماندگاری هنرجو دارد؟

پس دقت کنید اگر زمانی را میخواهید برای تمرین کردن دف انتخاب کنید همیشه سطح توانایی خود را در نظر بگیرید و بر اساس آن زمان بندی برای تمرین خود انجام دهید.

مثلا می توانید اگر ابتدای مراحل یادگیری هستید روزانه زمانی معادل ده تا بیست دقیقه را برای تمرین خود انتخاب کنید. و اگر حدود ۶ ماه تا یکسال است که به کلاس موسیقی می روید زمانی معادل نیم ساعت کافی است.

خرید دف خوب برای داشتن بهترین تمرین

خرید دف خوب یک نکته بسیار مهم در امر تمرین است. اگر دف های نامناسب یا سنگین استفاده کنید به شدت باعث خستگی دست های شما می شود و بازدهی مناسب خود در تمرین را از دست خواهید داد. همچنین اکثر دف های خوب بازار که کیفیت مرغوبی دارند به دلیل ارائه توسط واسطه های زیاد قیمت های بسیار بالایی دارند. ایران پرکاشن با تولید با کیفیت ترین ساز های ممکن و ارائه آنها با کمترین قیمت ممکن در بازار به شما نوازندگان بزرگوار در خرید بهترین دف کمک کند. کیفیت تنها تبلیغ ماست …

سومین نکته

مدت زمانی را انتخاب کنید که هر روز بتوانید تمرین کنید

بهتر است مدت زمانی را برای تمرین خود انتخاب کند که بتواند هر روزه از پس آن بر بیاید . تصور کنید که ما از خودمان انتظار داریم که روزانه دو ساعت تمرین خوب و مفید داشته باشیم. به نظر شما آیا اگر هیچ موقع به این زمان تمرین یعنی روزانه دو ساعت نرسیم فایده ای دارد؟ یا این که اگر مثلا به زور در هفته یکی یا دو روز بتوانیم این مدت زمان دو ساعته را تمرین کنیم باز هم فایده ای دارد؟ واضح است که انتظارات ما هیچ موقع نمی توانند جای واقعیت و فعالیت اصلی ما را بگیرند. انتظاری که به مرحله ی اجرا نرسد  هیچ ارزشی ندارد.

نکته ای که در این قسمت بسیار قابل اهمیت است این است که اگر بتوانیم روزانه به صورت مرتب زمانی معادل ده دقیقه تمرین دف  و یا هر ساز دیگری را داشته باشیم خیلی کارآمد تر و بهتر است از زمانی که برای مثال در هفته فقط یک روز آن هم به صورت فشرده یک ساعت را تمرین کنیم. روزانه ده دقیقه تمرین در طولانی مدت بسیار موثر تر است.

چهارمین نکته 

 اگر یک روز برنامه تمرینی شما به آن صورت که دوست داشتید اجرا نشد نگران نشوید و اگر برایتان امکان دارد در روز بعد آن را جبران کنید.

بسیاری از هنرجویان را می بینم که اگر یک یا دو روز از زمان تمرین خود را نتوانند دقیقا عین آن چیزی که برنامه ریزی کردند پیش ببرند کلا آن را کنار گذاشته و بیخیال می شوند. که این کار بدترین ضربه را به مسیر یادگیری شما می زند.

اگر یک روز به هر دلیل تمرین نکردید خود را نگران نکنید،به خودتان استرس وارد نکنید و یا گفت و گوهای درونی منفی را نسبت به خود انجام ندهید. به جای آن برنامه ریزی کنید که فردا مقداری از تمرین را جبران کنید. به همین راحتی.

اگر نکته ی قبلی را هم با دقت خوانده باشید و از آن تکنیک برای مشخص کردن زمان تمرین خود استفاده کنید بعید می دانم به این مرحله برسید که بخواهید تمرین را جبران کنید. چون شما باید برای تمرین بهتر کمترین زمان ممکن را که مطمئن هستید از پس آن برمیایید را انتخاب کنید در این صورت هیچ گاه با این مشکل مواجه نمی شوید که نتوانید در یک روز تمرین تنبک یا دف خود را انجام دهید.

بهترین روش تمرین دف، میلاد عباسی نوازنده دف، دف نوازی

پنجمین نکته 

حتما مدت زمان تمرین خود را یادداشت کنید.

حتی اگر روزی ده دقیقه برای تمرین خود وقت میگذارید حتما آن را کنار کتاب آموزشی دف خود یادداشت کنید و یا در یک دفترچه ی جداگانه یادداشت کنید.

خیلی از هنرجویان را میبینم که پیشرفت خود را در مقابل تعداد جلساتی که به کلاس آمده اند در نظر می گیرند نه بر اساس مدت زمانی که تمرین خود را انجام داده اند.

گویا تصورشان بر این است که هر کس که تعداد جلسات بیشتری را به کلاس آمده و بیشتر هزینه کرده می بایست حتما در زمینه دف موفق تر بشود. باید بگویم که اگر این گونه به آموزش خود نگاه کنید هیچ موقع موفق نمی شوید و علاوه بر موفق نشدن حس ناامیدی و کاهش عزت نفس به شما آسیب خواهد زد.

اما اگر در دفترچه ای تمام مدت زمان هایی را که برای تمرین ساز خود که می تواند دف باشد وقت میگذارید را یاد داشت کنید آن وقت بر اساس زمانی که تمرین کردید از خود انتظار دارید نه به اندازه ای که به کلاس رفته اید .

احتمال دارد شما شش ماه به کلاس بروید ولی به هردلیلی نهایتا ۴ یا ۵ ساعت در این ۶ ماه بیشتر به تمرین نپرداخته باشید. در صورتی که برای نتیجه ی خوب در این شش ماه مثلا می بایست ۳۰ تا ۴۰ ساعت تمرین انجام میدادید. و  اگر میخواهم بیشتر و سریع تر پیشرفت کنم باید مدت زمان تمرین خود را افزایش دهم.

در آخر این نکات را به صورت لیست وار برای شما عزیزان میاورم تا یک بار دیگر این مطالب را برای هم مرور کنیم

یک: به خاطر صدای بلند این ساز زمان مناسبی را برای تمرین در نظر بگیرید

دو: زمان تمرین را متناسب با سطح نوازندگی خود انتخاب کنید.

سه: مدت زمانی را انتخاب کنید که هر روز بتوانید تمرین کنید.

چهار: اگر یک روز برنامه تمرینی شما به آن صورت که دوست داشتید اجرا نشد نگران نشوید و اگر برایتان امکان دارد در روز بعد آن را جبران کنید.

پنج: حتما مدت زمان تمرین خود را یادداشت کنید.

آموزش دف ویدیویی - دوره رایگان آموزش دف

آموزش دف به صورت ویدیویی و رایگان

آموزش دف نوازی قدم به قدم با ویدیو آموزشی رایگان

فرآیند یادگیری دف یک فرآیند طولانی مدت می باشد ولی ما در این مقاله سعی کردیم نکات اصلی و پایه یادگیری دف را به صورت فشرده به شما آموزش دهیم. تا دید نسبتا خوبی در مورد نواختن ساز دف و تمرین این ساز پیدا کنید. تمامی ویدیو های آموزشی استفاده شده از آکادمی آرمیس استفاده شده است.

با مشاهده ویدیو ها و مطالعه این مقاله به راحتی با مقدمات ساز دف آشنا می شوید و مسیر یادگیری ساز دف را می آموزید.

برای مشاوره رایگان یادگیری دف با شماره 09106805418 تماس حاصل فرمایید.

آموزش دف نحوه گرفتن ساز دف-min
آموزش دف - آشنایی با ساز دف-min
آموزش دف ضربه چپ-min
آموزش دف نت خوانی-min
آموزش دف - قسمت های مختلف دف-min
آموزش نوازندگی دف-min

چگونه دف بزنیم؟ نحوه صحیح نواختن دف؟

فرآيند يادگيري ساز دف: مانند هر ساز ديگري ابتدا هنرجو در جلسات اوليه با تئوري موسيقي و نت خواني  بصورت ساده آشنا شده سپس نحوه گرفتن ساز و انواع ضربه هاي مورد استفاده در دف را مي آموزد و بتدريج با انجام تمرينها مبتني بر كتاب آموزشي دف بتدريج با ريتم هاي مختلف و تكنيك هاي مختلف با اینکه چطور دف بزنیم آشنا خواهیم شد.

 

ویدیو آشنایی با ساز دف:

مراحل آموزش دف

 • آموزش دف نوازی با اصول اولیه نگهداری ساز ، ضربات اولیه و مختصری از تاریخچه ی ساز دف
 • نواختن ریتم های دو ضربی و چهار ضربی خرید دف تلفنی
 • استفاده از حلقه ها ی دف خرید دف تلفنی
 • آموزش دف نوازی ، با ریتم های شش ضربی خرید دف تلفنی
 • اجرای تکنیک های ریز ساده ، ریز آکسان دار و دوراب خرید دف تلفنی

اولین قدم برای یادگیری دف ، آشنایی با قسمت های مختلف آن می باشد. پنج قسمت اصلی تشکیل دهنده ساز دف عبارتند از : ” کمانه ، انگشتی ، پوست ، گل میخ ها ، حلقه ها “

بعد از یادگرفتن قسمت های مختلف این ساز حالا نوبت می رسد به نحوه گرفتن دف .

چطور دف را در دست بگیریم ؟

نکات بسیار مهمی در هنگام گرفتن دف وجود دارد ، برای مثال چند نومونه سوال هایی که کی تواند برای شما پیش بیاید :

 • آیا باید هنگام نواختن دف به صندلی تکیه داد یا خیر؟
 • نوازنده چپ دست باید چطور ساز را در دست بگیرد و نوازنده راست دست چطور؟
 • نحوه گرفتن شستی دف چه صورت است؟
 • و مهمتر از همه تقسیم بندی وزن دف روی هر دو دست، اینکه چطور دف را بگیریم تا در استفاده طولانی مدت آسیبی به ما وارد نشود؟

ویدیو آموزش نت خوانی ساز دف

در این ویدیو موضوعات ابتدایی تئوری موسیقی رو یاد خواهید گرفت و 7 نوت ابتدایی موسیقی به شما معرفی و یاد داده خواهد شد.

فرآيند اوليه يادگيري اين ساز به نحوي كه هنرجو قادر باشد ريتم هاي ساده را چه بصورت تكي و چه بصورت همنوازي با يك ساز يا آواز بنوازد كه بطور معمول حدود يكسال طول مي كشددر نهايت داشتن چند تا شرط هست كه پيشرفت شما رو در يادگيري بيشتر مي كند، يكي علاقه وديگري صبر، حوصله، پشتكار و تمرين فراون. هركدام از سازها كه مراحل ابتدايي يادگيري اش رو پشت سر بگذاريم ديگه فرقي زيادي از لحاظ فرآيند يادگيري باهم ندارن و اون كسي موفق تره كه تلاش بيشتري مي كنه

برای شروع آموزش دف نوازی چه حرکت هایی را یاد بگیریم؟

در ادامه‌ی مسیر یادگیری دف، دو ضربه‌ی ابتدایی را در این مقاله آموزش می‌دهیم که در نوازندگی دف بسیار مهم‌اند. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید، زیرا این دو حرکت برای شروع دف زدن از اهمیت زیادی برخوردارند.

دو ضربه‌ای که برای شروع آموزش دف نوازی باید یاد بگیریم

در شروع این مقاله، که یکی از آموزش‌های اولیه‌ی ساز دف است، پیش از هر چیز باید با تقسیم‌بندی صفحه‌ی این ساز آشنا شویم تا بتوانیم دو حرکت اصلی در دف‌نوازی را یاد بگیریم؛ بنابراین، در اولین قدم صفحه‌ی دف را به سه قسمت مرکزی، میانه و کناره تقسیم می‌کنیم، زیرا باید بدانیم در ضربات مختلفی که در آموزش اولیه دف یاد می‌گیریم به کدام یک از این قسمت‌ها ضربه وارد کنیم.

نحوه صحیح نواختن دف؟

ویدیو آموزش ضربه تم و بک :

اولین ضربه‌ای که قرار است یاد بگیریم ضربه تم است، این ضربه تولیدکننده‌ی صدای بم است و با دست راست و در قسمت مرکزی دف نواخته می‌شود و علامت آن در شیوه نت نویسی ما که بصورت تک خط می باشد به شکل  است. البته ذکر این نکته ضروری است که اگر نوازنده راست‌دست باشد این ضربه را با دست راست می‌نوازد و اگر چپ‌دست باشد این ضربه را با دست چپ می‌نوازد. (در هر صورت، در این مقاله، فرض می‌کنیم نوازنده راست‌دست است.) نحوه‌ی اجرای ضربه تم به این صورت است که ابتدا باید شست دست راست را مماس با قسمت میانی کمانه دف قرار دهید (همانند تصویر زیر)

نحوه صحیح نواختن دف؟

سپس برای اجرای ضربه کمی مچ دست خم می‌شود و تقریباً از قسمت بند انگشتان دست، به صفحه دف ضربه وارد می‌کنید. توجه : در صورتی که در اصول کلی گرفتن دف و نشستن با این ساز مشکل دارید حتما آموزش دف نوازی قسمت اول را مشاهده کنید.

نکاتی که در اجرای ضربه تم دف باید رعایت کنید

– باید دقت کنید در اجرای این ضربه دست نه خیلی منقبض می‌شود و نه خیلی شل نگه داشته می‌شود و نباید بیش از اندازه به دستان‌تان فشار وارد شود زیرا این کار باعث خستگی سریع دست می‌شود.

– برای اجرای این حرکت باید مچ دست را کامل حرکت دهید، انجام این حرکت برای هنرجویانی که در مسیر شروع آموزش مقدماتی دف قرار دارند مفید است.

– در اجرای این ضربه انگشتان باید به هم چسبیده باشند و از هم باز نشوند.

– بعد از زدن ضربه، به هیچ عنوان نباید کف دست روی صفحه قرار گیرد زیرا باعث خفه‌شدن صدای دف می‌شود.

آموزش ضربه بک یا کناره در دف نوازی

ضربه دوم ضربه کناره یا ضربه بک است که صدای زیر (نازک) ایجاد می کند و علامت آن  می باشد. برای نواختن این ضربه ابتدا باید شماره‌ی انگشتان دست را یاد بگیریم که به این صورت است: انگشت شست، شماره 1؛ انگشت اشاره، شماره 2؛ انگشت میانی،  شماره 3؛ انگشت حلقه، شماره 4؛ و، انگشت کوچک، شماره 5 است.

طریقه دف زدن در ضربه بک به این صورت است که ابتدا باید انگشتان شماره 3 و 4 به هم بچسبند و در مرحله‌ی بعد، طوری آن‌ها را روی لبه‌ی دف فرود می‌آوریم که انگشت 4 تقریباً روی لبه چوب بنشیند. در دف نوازی، ضربه بک صدای زیرتری را نسبت به ضربه تم ایجاد می‌کند.

نکاتی که در اجرای ضربه بک دف باید رعایت کنید

– در اجرای این ضربه  نیز نباید دست شما خیلی محکم نگه داشته شود، باید به‌اندازه‌ای باشد که فشار زیادی به دست شما وارد نشود و به‌راحتی بتوانید این ضربه را اجرا کنید.

– در اجرای این حرکت نیز باید مچ دست را کامل حرکت دهید.

– بعد از زدن این ضربه به هیچ وجه نباید انگشتان شما روی صفحه ساز قرار گیرد زیرا همانطور که در بالا گفته شد باعث خفه‌شدن صدای خارج شده از دف می‌شود.

نکات مهم حرکت تم

– انگشتان دست شما باید به هم چسبیده باشد و سعی کنید در هنگام اجرای این حرکت از هم دیگر فاصله نداشته باشند.

– انگشتان دست شما صاف قرار گرفته باشد و به صورت خمیده به ساز ضربه نزنید تا صدای بهتری از ساز تولید شود.

– دقت نمایید بعد از اجرای حرکت تم در دف به هیچ عنوان دست خود را به ساز نچسبانید و بلافاصله بعد از وارد کردن ضربه کف دست از پوسته دف فاصله بگیرد تا صدای حاصل از ساز نمایان شود.

– همانطور که گفته شد شاخصه ضربه تم صدای بم آن می باشد که باید به این موضوع توجه کنید که ضربات شما صدای بم تری از ساز تولید نمایند.

دوستان عزیز برای اجرای درست حرکت تم  به نکات بالا دقت کنید . حتما در هنگام اجرا سعی کنید جلوی آینه تمرین نمایید. بعد از اینکه این حرکت را به خوبی یاد گرفته اید به سراغ آموزش ضربه راست در دف بروید .

نحوه صحیح نواختن دف؟

آموزش ضربه چپ در دف

تا الان ضرباتی که یاد گرفتید با دست راست اجرا می شدند اما این ضربه با دست چپ اجرا می شود ( البته این حالت برای افراد راست دست می باشد و می تواند برای افراد چپ دست معکوس شود).
علامت ضربه چپ  می باشد که در سیستم نت نویسی تک خطی که ما استفاده می کنیم بصورت واضح روی نت قرار می گیرد و بیانگر اجرای ضربه چپ می باشد.

نکات مهم هنگام اجرای ضربه چپ دف

دقت کنید که ضربه چپ در دف نوازی جزء یکی از ضربات سخت این ساز می باشد و نیاز به تکرار و تمرین زیاد دارد. شاید در روزهای اول ، هنگام اجرا نتوانید صدای خوبی از ساز تولید کنید و یا در هنگام اجرای این ضربه ، ساز از دستتان در برود و … . اصلا نگران نباشید چون همانطور که گفتیم اجرای درست این حرکت در روزهای ابتدایی کمی زمان بر است و نیاز به تکرار و تمرین دارد و بعد از چند روز تمرین ، رفته رفته به اجرای بهتر و مناسب تر از این حرکت می رسید، بنابراین اصلا نگران نباشید و فقط کمی صبر و حوصله به خرج دهید تا به نقطه مورد نظر برسید.

نکات مهم زیر را هنگام اجرای ضربه چپ در دف رعایت کنید تا از اشتباهات رایج هنرجویان بپرهیزید :

 • بهتر است در هنگام اجرای ضربه چپ، تمامی انگشتان به صفحه چسبیده باشد و هیچ فضای خالی بین انگشتان و صفحه دف قرار نگیرد. (این موضوع برای شروع پر اهمیت می باشد و زمانی که در نوازندگی مهارت پیدا کردید می توانید با حالت های دیگر نیز ضربه چپ قوی اجرا کنید).
 • در هنگام اجرای این ضربه تا جایی که می توانید مچ دست را از صفحه ساز فاصله دهید و سپس ضربه بزنید تا صدای مناسب و قوی تری از ساز تولید شود.
 • بعد از اجرای این حرکت ، حتما سریعا انگشتان خود را از پوسته دف جدا کنید تا صدای دف گرفته و یا در اصطلاح خفه نشود.
 • در هنگام تمرین ضربه چپ دف ، یادتان باشد که ساز را با دست دیگرتان نگه نداشته باشید! فقط شست دست باید به ساز تکیه داده شود.

انگشت شست باید بصورت خمیده و مانند یک انبر دف را بگیرد. از باز کردن انگشت شست خود داری کنید زیرا در درجه اول به صفحه پوست دف برخورد می کند و صدای ساز را خفه می کند و علاوه بر آن در حالت خمیده می توانید تسلط بالاتری روی نگه داشتن دف داشته باشید.

 • انگشت اشاره در هنگام اجرای این ضربه حکم نگه دارنده ساز را دارد و ضربه ای به ساز وارد نمی کند.

همانطور که در بالاتر گفته شد این ضربه جزء ضربات سخت در دف نوازی می باشد و باید برای اجرای درست این حرکت ، تمرین و تکرار روزانه داشته باشید. سعی کنید زمان های تمرینی خود را به قسمت های کوچکتری تبدیل کنید تا بازدهی بیشتری داشته باشید. برای مثال به جای 1 ساعت تمرین پشت سر هم ، آن را به دو زمان نیم ساعته تقسیم کنید مثلا نیم ساعت صبح و نیم ساعت بعد از ظهر.

شروع دف نوازی

قسمت های مختلف ساز دف

تمرین های ساده برای شروع دف نوازی

برای شروع تمرین و نوازندگی دف پیشنهاد میکنم حتما مقاله زیر رو مطالعه بفرمایید:

تمرین دف

چگونه دف را در دست بگیریم ؟

چگونه دف را در دست بگیریم ؟ + بهترین روش

مانند هر ساز ديگری از سازهای کوبه ای  ابتدا هنرجو در جلسات اوليه با تئوری موسيقی و نت خوانی به صورت ساده آشنا شده سپس چگونه دف را دست بگیریم  و انواع ضربه هاي مورد استفاده در دف را مي آموزد و بتدريج با انجام تمرين ها با ريتم های مختلف و تكنيك هاي مختلف دف نوازی آشنا شده. و آموزشمان تکمیل می شود.

چگونه دف را دست بگیریم

اولین قدم برای یادگیری دف ، آشنایی با قسمت های مختلف آن می باشد. پنج قسمت اصلی تشکیل دهنده ساز دف عبارتند از : ” کمانه ، انگشتی ، پوست ، گل میخ ها ، حلقه ها “خرید ساز دف

بعد از یادگرفتن قسمت های مختلف این ساز حالا نوبت می رسد به نحوه گرفتن دف . نکات بسیار مهمی در هنگام گرفتن دف وجود دارد ، برای مثال چند نمونه سوال هایی که می تواند برای شما پیش بیاید :

 • آیا باید هنگام نواختن دف به صندلی تکیه داد یا خیر؟
 • نوازنده چپ دست باید چطور ساز را در دست بگیرد و نوازنده راست دست چطور؟
 • نحوه گرفتن شستی دف چه صورت است؟
 • و مهمتر که همه تقسیم بندی وزن دف روی هر دو دست، وارد کنیم تا در استفاده طولانی مدت آسیبی به ما وارد نشود

ساز دف يكي از سازهايي است كه فيزيك بدني در آن اهميتي ويژه دارد.جنسيت دريادگيري آن اهميتي ندارد. سن مناسب براي شروع اين ساز حدوداً9 سالگيست زيرا در اين سنن عموماً بدن به مقداري از رشد رسيده كه از عهده نواختن اين ساز بر آيد هرچند ممكن است فردي در سن 7 سالگي داراي جثه بزرگتري نسبت به يك فرد 9 ساله باشد بطور كلي يادگيري اين ساز براي كودكان ريز نقش و با قدرت بدني كم و افراد سالمند بامشكلات فيزيكي (خصوصاً در ناحيه دست ها)، كه از ضعف و عدم انعطاف پذيري بدن رنج مي برند توصيه نمي شود زيرا بخاطر فيزيك خاص شان ممكن است در نواختن اين ساز دچار مشكل شوند. ياد آوري اين نكته ضروريست كه قدرت بدني لزوماً با بزرگي جثه در ارتباط نيست و عوامل ديگري نظير توارث و ذهن درآن نقش مهمي ايفا مي كنند.دانستن اين نكته خصوصاً براي خانم هايي كه بخاطر كوچكي و لاغري دست هايشان در يادگيري اين ساز ترديد دارند ضروريست زيرا همانطور كه اشاره شد كوچكي و لاغري دست ها  ملاك اساسي براي انتخاب نكردن اين ساز بشمار نمي آيد و ممكن است فردي با دست هاي لاغر يا ظريف از توان و استقامت عضلاني مناسبي براي يادگيري اين ساز برخوردار باشد. خرید ساز دف

به افرادي كه داراي مشكلات فيزيكي از قبيل آرتروز و مشكلات دست هستند يادگيري اين ساز توصيه نمي شود.در بسياري از موارد ديده شده حتي افرادي كه دست هاي نسبتاً ضعيف تري نسبت به ديگران دارند در طول فرآيند يادگيري با انجام تمرين هاي صحيح ورزشي و تمرين هاي اجرايي سازشان بتدريج قدرت دست هايشان بالا رفته و به سطح استاندارد رسيده است. يادآوري اين نكته ضروريست كه خوشبختانه امروزه دف هايي با اندازه و وزن بسيار كم مخصوص كودكان ، نوجوانان وخانمها در فروشگاه هاي فروش لوازم موسيقي عرضه مي شود كه اين امكان را براي افراد علاقمند به يادگيري اين ساز كه ازلحاظ فيزيكي در سطح پاييني براي يادگيري آن قرار دارند فرآهم نموده تا بتوانند با استفاده از اين مدل ها به يادگيري اين ساز بپردازند. خرید ساز دف

unnamed 1 ایران پرکاشن

نکات مهم حرکت تم :

– انگشتان دست شما باید به هم چسبیده باشد و سعی کنید در هنگام اجرای این حرکت از هم دیگر فاصله نداشته باشند.

– انگشتان دست شما صاف قرار گرفته باشد و به صورت خمیده به ساز ضربه نزنید تا صدای بهتری از ساز تولید شود.

– دقت نمایید بعد از اجرای حرکت تم در دف به هیچ عنوان دست خود را به ساز نچسبانید و بلافاصله بعد از وارد کردن ضربه کف دست از پوسته دف فاصله بگیرد تا صدای حاصل از ساز نمایان شود.

– همانطور که گفته شد شاخصه ضربه تم صدای بم آن می باشد که باید به این موضوع توجه کنید که ضربات شما صدای بم تری از ساز تولید نمایند.

دوستان عزیز برای اجرای درست حرکت تم  به نکات بالا دقت کنید . حتما در هنگام اجرا سعی کنید جلوی آینه تمرین نمایید. بعد از اینکه این حرکت را به خوبی یاد گرفته اید به سراغ آموزش ضربه راست در دف بروید .

ضربه تم و بک از ضربات پایه ای ساز دف به حساب می آیند و جزء اولین ضربه هایی هستند که شما در آموزش دف یاد می گیرید. به عنوان یادآوری علامت ضربه تم  و علامت ضربه بک  می باشد که به ضربه بک ، ضربه کناره نیز می گویند.

آموزش ضربه چپ در دف

تا الان ضرباتی که یاد گرفتید با دست راست اجرا می شدند اما این ضربه با دست چپ اجرا می شود ( البته این حالت برای افراد راست دست می باشد و می تواند برای افراد چپ دست معکوس شود).
علامت ضربه چپ  می باشد که در سیستم نت نویسی تک خطی که ما استفاده می کنیم بصورت واضح روی نت قرار می گیرد و بیانگر اجرای ضربه چپ می باشد.

نکات مهم هنگام اجرای ضربه چپ دف

دقت کنید که ضربه چپ در دف نوازی جزء یکی از ضربات سخت این ساز می باشد و نیاز به تکرار و تمرین زیاد دارد. شاید در روزهای اول ، هنگام اجرا نتوانید صدای خوبی از ساز تولید کنید و یا در هنگام اجرای این ضربه ، ساز از دستتان در برود و … . اصلا نگران نباشید چون همانطور که گفتیم اجرای درست این حرکت در روزهای ابتدایی کمی زمان بر است و نیاز به تکرار و تمرین دارد و بعد از چند روز تمرین ، رفته رفته به اجرای بهتر و مناسب تر از این حرکت می رسید، بنابراین اصلا نگران نباشید و فقط کمی صبر و حوصله به خرج دهید تا به نقطه مورد نظر برسید.

unnamed ایران پرکاشن

نکات مهم زیر را هنگام اجرای ضربه چپ در دف رعایت کنید تا از اشتباهات رایج هنرجویان بپرهیزید:

 • بهتر است در هنگام اجرای ضربه چپ، تمامی انگشتان به صفحه چسبیده باشد و هیچ فضای خالی بین انگشتان و صفحه دف قرار نگیرد. (این موضوع برای شروع پر اهمیت می باشد و زمانی که در نوازندگی مهارت پیدا کردید می توانید با حالت های دیگر نیز ضربه چپ قوی اجرا کنید).
 • در هنگام اجرای این ضربه تا جایی که می توانید مچ دست را از صفحه ساز فاصله دهید و سپس ضربه بزنید تا صدای مناسب و قوی تری از ساز تولید شود.
 • بعد از اجرای این حرکت ، حتما سریعا انگشتان خود را از پوسته دف جدا کنید تا صدای دف گرفته و یا در اصطلاح خفه نشود.
 • در هنگام تمرین ضربه چپ دف ، یادتان باشد که ساز را با دست دیگرتان نگه نداشته باشید! فقط شست دست باید به ساز تکیه داده شود.

انگشت شست باید بصورت خمیده و مانند یک انبر دف را بگیرد. از باز کردن انگشت شست خود داری کنید زیرا در درجه اول به صفحه پوست دف برخورد می کند و صدای ساز را خفه می کند و علاوه بر آن در حالت خمیده می توانید تسلط بالاتری روی نگه داشتن دف داشته باشید.

 • انگشت اشاره در هنگام اجرای این ضربه حکم نگه دارنده ساز را دارد و ضربه ای به ساز وارد نمی کند.

همانطور که در بالاتر گفته شد این ضربه جزء ضربات سخت در دف نوازی می باشد و باید برای اجرای درست این حرکت ، تمرین و تکرار روزانه داشته باشید. سعی کنید زمان های تمرینی خود را به قسمت های کوچکتری تبدیل کنید تا بازدهی بیشتری داشته باشید. برای مثال به جای 1 ساعت تمرین پشت سر هم ، آن را به دو زمان نیم ساعته تقسیم کنید مثلا نیم ساعت صبح و نیم ساعت بعد از ظهر.

چگونه دف را تمیز کنیم؟

چگونه دف را تمیز کنیم؟

در شرایط اقتصادی فعلی تهیه و خرید یک وسیله از حساسیت های اقتصادی خانواده است و ازنکات بسیار حساس نگهداری از آن وسیله است. دف که یکی از انواع سازهای کوبه ای است ساز ی است عرفانی و خیلی  ها بدون وضو به آن دست نمی زنند. به طبع نیاز به نگهداری و دقت دارد.

مراقبت از انواع دف

روش مراقبت و تمیز کردن دف های پوست طبیعی :

دف های با پوست طبیعی به مراتب به مراقبت بیشتری نسبت به دف هایی با پوست تلقی نیاز دارند.

چطور کیفیت پوست دف پوستی رو تشخیص بدیم؟

مطابق ساخت سایر سازهای کوبه ای برای ساختن دف با پوست طبیعی، از پوست حیواناتی همانند گوسفند، بز، آهو و میش استفاده می‌گردد. پوست مناسب پوستی است که کهنه باشد.

برای امتحان، اگر به پوستی آب بزنیم و از آن بوی نامطبوع ساطع نشود، پوست کهنه است.

پوست باید به خوبی دباغی شده باشد، یعنی ضخامت تمام نقاط آن یکسان باشد. برای دباغی پوست نباید از موادی همانند آهک که در صنایع چرم سازی به کار می‌رود، استفاده شود. بلکه باید در آب خوابانده شود و به مرور زمان موها را از پوست جدا نمود. آهک و مواد شیمیایی که در چرم سازی به کار می‌رود، چربی پوست را از بین می‌برند و در صدای آن تأثیر بدی می‌گذارند.

در تمیز کردن دف آن را خیلی گرم نکنید

پوست دف را نباید خیلی گرم کرد چون احتمال پاره شدن پوست وجود دارد. در ضمن، ممکن است در اثر کشیدگی زیاد پوست، کمانه کج شود. گرم کردن پوست، باعث خشک شدن چربی پوست شده و ساز را بد صدا می‌کند.

تا حد ممکن به پوست دف آب نزنید

حتی الامکان نباید به پوست دف آب زد چرا که در دراز مدت، بر کیفیت صدای آن اثر گذار است.

تمیز کردن دف پوست طبیعی با دستمال خیس

برای تمیز کردن دف با دستمال خیس باید ابتدا دستمال را با آب ولرم خیس کرده و تا جایی که می‌توانید دستمال را خشک کنید تا فقط کمی نم آب روی آن بماند. حتی می‌توانید دستمال را در جایی گرم قرار دهید تا فقط نم آب کمی روی آب باقی بماند. باز هم تاکید میکنم که آب زیادی به پوست دف نزنید.

میزان عمر پوست دف

میزان عمر پوست دف بسته به نوع نگه داری و تمرین آن می  باشد. در اثر تمرین زیاد ،پوست دف بعد از مدتی پاره میشود. از آن جایی که پوست بافت زنده بوده در برابر رطوبت و سرما و گرما حساس است. سرما یا رطوبت یا هر دو اینها باعث میشوند که پوست شل شود و دیگر صدای مطلوب را نخواهد داشت.

پوست دف از بافتی تشکیل شده است که سابقا زنده بوده و باتغییرات دمایی و رطوبت واکنش نشان میدهد

640px Pair of dafs ایران پرکاشن

نحوه نگهداری و تمیز کردن دف تلقي

دف تلقی بر خلاف دف های پوستی حساسیت های بسیار کمتری دارد. (گرچه که صدای سنتی و اصیل دف پوستی را به سختی می‌توان در دف تلقی ایجاد کرد) اما نگهداری از دف تلقی بسیار آسان تر از مدل های دیگر است.

اما برای نگهداری دف های تلقی نیز باید به نکات مهمی دقت کرد که چند مورد از آن را اینجا به شما میگوییم .

 • دف خود را در دمای اتاق نگهداری کنید.
 • به هیچ عنوان نباید مقدار زیادی به دف شما بخورد چراکه به شدت روی صدای آن تاثیر دارد.
 • پوست تلقی نیز در برابر ضربه و اجسام تیز بسیار آسیب پذیر است و باید مدام در کاور نگهداری شود.
 • تا جایی که امکان دارد دف را در اتاق مرطوب نگه داری نکنید چراکه هم کمان آن و هم پوست آن در برابر رطوبت هوا آسیب پذیر است.

تمیز کردن دف تلقی با دستمال خیس

برای تمیز کردن دف تلقی نیازی به سخت گیری های گفته شده برای تمیز کردن دف پوستی ندارید. و برای آن می‌توانید به کمک یک دستمال نم داره ساده پوست دف را تمیز کنید. همچنین با همان دستمال لای زنچیر های دف را نیز گردگیری کنید.

دمای نگهداری از دف:

بهترین دمابرای نگهداری دف های پوستی دمای اتاق و درداخل کاور میباشد.

رطوبت زدایی و گرم کردن پوست دف:

برای گرم کردن دف بهتر است از تشک های برقی امروزی استفاده کنید ویادر مجاورت بخاری یامنبع حرارت غیر مستقیم قرار دهید و با دست. پوست دف را بخوبی مالش دهید تا گرمای ملایم به تمام قسمت های پوست تقسیم شود

نكات مهم در نگهداري انواع دف

همونطور كه پيش تر اشاره شد، بخش توليد كننده ي صدا در دف پوستي از بافتي تهيه شده كه سابقا زنده بوده بنابراين نسبت به تغييرات رطوبتي و دمايي واكنش نشون ميده .
براي اين كه بهترين بازدهي رو از اين نوع دف به دست بياريم، بهتره سعي بشه كه اين دف در محيط پايداري از لحاظ دما و رطوبت نواخته بشه. مثلا نواختن مداوم اون در معرض جريان هواي سرد و مرطوب (مثلا باد كولر) در مرحله ي اول شل شدن پوست و در مراحل بعدي پارگي اون رو به همراه مياره .
اگر هم شرايط جوي محل زندگي طوري هست كه هميشه هواي مرطوب و شرجي داره (مثل شمال كشور ) بهتره به كل از دف تلقي استفاده بشه كه در برابر تغييرات جوي پايدار و بدون واكنش هست .
همين طور بهتره تا جايي كه مقدور هست دست قبل از تماس با پوست دف كاملا تميز و به خصوص عاري از چربي باشه. چون چربي دست به همراه گرد و خاكي كه در محيط وجود داره به مرور كيفيت پوست و صداي اون رو از بين مي بره و باعث پارگي اون ميشه .

نکات زیر را حتما رعایت کنید

۱-هرگز در مجاورت حرارت مستقیم قرار ندهید. این کار باعث میشود که پوست سفت شود  و بعد از مدتی پوست خودش را کامل رها می کند و  یک ساعتی طول می کشد تا دوباره به حالت اول برگردد.
۲-برای گرم کردن، دف را روی منبع حرارتی به طور غیر مستقیم قرار دهید مثلا روی آن پارچه بیندازید اما این کار را نمیتوان همیشه انجام داد.
۳-دست تان را به طور مرتب به صورت دایره وار روی پوست دف بکشید تا حرارت روی دف پخش شود.

معرفی دف تلقی

دف تلقي در واقع نوع اصيل اين ساز به شمار نمی رود ولي الان به خصوص در همنوازي هاي گروهي كه در برابر چندين ساز ديگه فقط يك يا دو دف نواز وجود داره و نياز به صداي رساتري از دف هست از اين ساز زياد استفاده ميشه و به خاطر همين جايگاه مخصوص خودش رو در نوازندگي سنتي پيدا كرده .

دف تلقي به اين دليل كه بخش اصلي توليد كننده ي صدا در اون از ماده ي مصنوعي ساخته شده نسبت به تغييرات دمايي و رطوبي پايدار هست و نه سرما و رطوبت باعث شل شدن تلق ميشن و نه گرما باعث سفت و كشيده شدن اون .

بنابراين براي استفاده در محيط هايي كه وجود رطوبت در اونها هميشگي هست استفاده از اين دف برتري داره .

به علاوه صداي توليد شده از نواختن اين دف به مراتب بيشتر و بلندتر از دف پوستي هست و به همين دليل در اجراهاي گروهي و همنوازي هاي چندين ساز كاربرد بيشتر داره .
در حالي كه دف پوستي كاربردش بيشتر در همنوازي هاي گروهي دف هست كه تعداد زيادي نوازنده فقط اين ساز رو دارن.

daf 1 ایران پرکاشن

بهترین نوع دف کدام است ؟

بهترین نوع دف کدام است؟ پوست یا تلق؟

خرید دف در بازار ایران به شدت نیاز به دقت دارد. دف های بسیاری در بازار هستند که قیمت آنها نسبت به کیفیت آنها بسیار بسیار بیشتر است. متاسفانه کمبود برند های مختلف دف باعث شده معدود تولید کنندگان این ساز قیمت های زیادی برای آنها بگذارند مخصوصا اگر برند آنها معروف شود.

ایران پرکاشن به هدف به هم زدن این اوعضاع بازار دف های خود را در بهترین کیفیت بازار و پایین ترین قیمت ممکن در اختیار شما عزیزان قرار داده است. همچنین با حذف حداکثری واسطه های بازار و دریافت کمترین سود ممکن ساز های خود را با بهترین قیمت ممکن در اختیار شما عزیزان می گذارد.

خرید دف 

قيمت دف در اين مدل از  سازهای کوبه ای در مدل هاي با پوست طبيعي از حدود 70000 تا 250000 هزار تومان و با پوست مصنوعي(تَلقي) از حدود 70000 تا 120000 هزار تومان مي باشد.قيمت اين ساز را نوع چوب وساخت ، نوع پوست ،اندازه ، وزن و نام سازنده آن تعيين مي كند.به هنرجويان اين ساز توصيه مي كنم براي خريد سازشان حتما از مشاوره و راهنمايي استادشان استفاده كنند يا خريد آن را به عهده فردي كه در اين امر آشنايي كافي دارد بگذارند زيرا ديده شده كه بعضي هنرجويان در خريد ساز بدون مشورت خود به شخصه اقدام كرده اند كه معمولا نتايج جالبي در بر ندارد.خرید دف ارزان

تاب نداشتن کمانه‌ی ساز، مهم‌ترین ویژگی یک دف می‌باشد که باید حتماً به آن توجه بسیار شود.

دف های پوستی صدای بهتر و قیمت بالاتری نسبت به دف های طلقی دارند. هنرجویان مبتدی در ابتدا نیاز است که از دف های طلقی یا دف های الیاف مصنوعی استفاده کنند و خرید دف های پوستی به آنها توصیه نمی شود. دف های پوستی با توجه به آب و هوا نگهداری سختی دارند اما دف های طلقی مقاوم هستند.

خرید دف های ایران پرکاشن

وزن و اندازه دف

دف ها در سایزهای مختلفی برای کودکان و بزرگسالان وجود دارند. اندازه قاب دف چوبی میتواند بزرگ یا کوچک باشد. به قاب بزرگ آن طوق پهن و به قاب کوچک طوق باریک می‌گویند. اینکه کدام سایز را انتخاب کنید بستگی به اندازه دستان شما دارد اما اگر دستان بزرگی دارید بهتر است از دف طوق پهن استفاده کنید تا در دست شما لق نخورد.

وزن و اندازه در خرید دف بسیار مهم است. از مشخصات خوب دف وزن و اندازه مناسب می باشد. اندازه دف بستگی به هنرجویان دارد و آنها باید متناسب با دست هایشان دف را انتخاب کنند. مثلا اگر دف شما از وزنی زیاد برخوردار باشد قطعا هنگام نواختن طولانی مدت سبب خستگی در شما می شود. هرچند گفته شده است که دف سنگین برای هنرجوی مبتدی مناسب است چرا که قدر ت نوازندگی او را بالا می برد.هنرجو بعد از مقداری آشنایی باید از دف های سبک استفاده کند.

صدای مناسب هم از مشخصات دف خوب می باشد. اگر قصد خرید دف خوب را دارید باید آگاه باشید دفی ایده ال است که نه صدای خیلی تیزی داشته باشد و نه صدای آن بیش از حد بم احساس شود. این نکته هم باید توجه کنید که اگر برای نواختن دف از نوک انگشتان خود استفاده می کنید هر نوع دفی را می توانید انتخاب کنید اما اگر به صورت شلاقی از سازهای ضربی استفاده می کنید حتما باید از دف هایی که صدای تیز دارند استفاده کنید.

نگهداری دف پوستی ایران پرکاشن

بهترین مارک دف برای هنرجویان مبتدی.

 • دف های ایران پرکاشن : دف های ایران پرکاشن بهترین کیفیت دف ایران رو با بهترین قیمت بازار در اختیار شما میگذارد . حتما محصولات مارو در خرید دف مشاهده کنید.
 • دف سوژین: دف سوژین مدل حرفه ای یکی از انواع دفیست که اساتید به هنرجویان خود توصیه می‌کنند. از این دف می‌توانید در سطوح بالاتر نیز بهره ببرید.
 • برند ماهور: افراد مبتدی که قصد خرید از این برند را دارند می‌توانند مدل های الیت، طرح پوست و دف خورشیدی را تهیه کنند که کیفیت مناسبی دارند.
 • برند حبیبی: دف های برند حبیبی که از معروف ترین و با دوام ترین نوع دف است مدل های مناسبی برای هنرجویان مبتدی تولید می‌کنند مانند مدل خورشیدی و سفید حبیبی.
 • برند نغمه: یکی از بهترین برند دف برای افراد مبتدی برند نغمه است. برای خرید دف از برند نغمه بهتر است در شروع کار مدل خورشیدی را تهیه کنید.
 • همچنین می‌توانید تمامی مدل های مارک سولو و کردستان را نیز استفاده کنند.

بهترین مارک دف برای افراد نیمه حرفه ای

افرادی که نیمه حرفه ای هستند می توانند از دف آی پی ویژه ایران پرکاشن ، دف پوستی محمد فواد ، دف سفید طلقی حبیبی و دف پوستی پادوک استفاده کنند.

بهترین مارک دف برای افراد حرفه ای

بهترین مارک دف برای افراد حرفه ای دف ایران پرکاشن می باشد و در کنسرت و استدیو بهترین کیفیت و صدارا به شما ارائه می دهد . خرید دف

دف های پوستی از مارک های حیدر محمدی ، پادوک ، ناژوان ، حبیب و ماهور مناسب هستند. دف های کوکی هاپا هم برای ضبط بسیار عالی هستن

چند ساز دف ساختمان بسیار ساده ای دارد ولی آشنایی با قسمت های مختلف آن می تواند به شما کمک کند تا بهترین نوع ساز را برای خود خریداری کنید. دف از یک حلقه از جنس چوب ساخته شده که یک طرف ان به وسیله پوست های طبیعی و مصنوعی پوشیده می شود. زمانی که شما با انگشتان دست به آن ضربه می زنید صدای اصلی آن تولید می شود. ساز های کوبه ای نیاز به کوک خاصی ندارند ساز دف هم به دلیل اینکه جزو سازهای کوبه ای است نیاز به کوک کردن ندارد. قسمت های مختلف دف به قرار زیر است:

 • کمانه یا همان کلاف اصلی: حلقه ای که معمولا از جنس چوب ساخته می شود، استوانه ای شکل است و با عرض و ضخامت مشخصی ساخته شده است که ساختمان اصلی ساز دف را تشکیل می دهد. عرض آن تقریبا بین ۵ تا ۶ سانت و نیم است. قطر دایره دف هم حدود ۵۰ تا ۵۵ سانتی متر می باشد.
 • انواع طوق دف: دف ها دو نوع طوق دارند: طوق پهن برای افرادی است که دست های بزرگی دارند و دف های طوق باریک برای کسانی که دست های کوچکی دارند مناسب است.
 • انواع کمانه دفنوع اول کمانه تک کمه است. این ساز از تنها یک ورقه چوب که ضخامت آن ۱.۵ سانتی متر است ساخته می شود. نوع دوم این ساز که به کمانه دو کمه معروف است از دو لایه چوب که ضخامت دقیقا نصف نوع قبلی است، که در مجموع ضخامت هر دو چوب ۱.۵ سانتی متر ساخته می شود. کمانه یک کمه نسبت به دو کمه سبکتر است اما کمانه دو کمه در مقابل فشاری که پوست به آن وارد می کند کج نمی شود.
 • پوستقسمت بعدی که دف از ان ساخته می شود پوست می باشد. پوست در دو نوع مصنوعی و طبیعی وجود دارد. پوست طبیعی از حیواناتی نظیر ماهی، بز، بزکوهی، میش، گوسفند و آهو ساخته می شود. در بین این تعداد پوست، بز و میش به علت داشتن صدای دلنواز و زیبا از همه بهتر هستند. پوست طبیعی باید کاملا خشک شده باشد و زمان دباغی ضخامت تمامی نواحی آن یکسان باشد. پوست های طبیعی نسبت به مصنوعی گران تر هستند و صدای بهتری دارند. بسیاری از نوازندگان دف به طرف پوست های مصنوعی می روند زیرا این نوع پوست حین اجرا از کوک خارج نمی شوند و رطوبت هوا تاثیری بر ان ها نمی گذارد.
 • گل میخابتدا پوست را به وسیله چسبی مانند سریش بر روی کلاف می چسبانند، سپس برای استحکام بیشتر بر روی آن تعدادی گل میخ که مانند پونز هستند می کوبند.
 • زنجیر یا حلقهحلقه هایی هستند که از فلزاتی از جنس آهن مس و یا برنج ساخته می شوند قطر آن ها تقریبا دو سانتی متر است. این حلقه ها به صورت چهارتایی روی قلاب ها نصب می شوند و با نواختن دف قسمتی از صدای ان را تشکیل می دهند.
 • قلابداخل کلاف دف میخ هایی با فاصله مشخص از هم قرار دارند، این مخ ها با زاویه ای مشخص قرار دارند که روی ان ها حلقه یا زنجیر نصب می شود.
 • دستگیره یا جادستیدر قسمت انتهای کلاف ساز دف مقداری فرو رفتگی وجود دارد که به منظور قرار گرفتن شست دست چپ طراحی شده است به همین علت به آن شستی هم گفته می شود.

قیمت انواع دف بسته به کاربرد شما متفاوت است. اگر مبتدی هستید و می خواهید کار را تازه شروع کنید خرید دف ارزان دف های ۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی برای شما مناسب هستند و اگر حرفه ای هستید مارک های مختلف تا قیمت ۲ میلیون تومان برای شما وجود دارند.

آیا دف نوت دارد؟

آیا دف نوت دارد؟

آیا دف نوت دارد ؟بهترین روش برای انتقال آثار موسیقی از نسلی به نسل دیگر یا از نوازنده‌ای به نوازنده‌ی دیگر ثبت نوشتاری آن‌هاست. ثبت نوشتاری قطعات موسیقی را نت ‌نویسی می‌نامند. برای نوازندگی سازهای مختلف، علاوه بر شیوه‌ی دست‌گیری ساز و روش‌های متنوع نواختن آن‌ها، باید با نت های موسیقی هم آشنایی داشت. در نتیجه، در ابتدای مسیر یادگیری دف باید کمی با تئوری موسیقی آشنا شد.

روز به روز بر محبوبیت آموزش دف افزوده می شود و علاقمندانی در کشور های مختلف به ویژه ایران، ترکیه، سوریه، عراق، آسیای میانه و حتی جنوب شرقی اروپا در پی آنند که آهنگ های جذابی را از این طریق بنوازند و با موسیقی گرم، گوش و جان و دل شنوندگان را جلا بخشند.

در قدیم قبل از دف دایره کوچک ساخته شد که خمک یا خمبک نام داشت.

در حقیقت دف یک حلقه ای چوبی است که روز آن پوست نازکی کشیده شده. ساز دف شبیه ساز دایره است با این تفاوت که اندازه ی ان بزرگتر است و صدایی بم تر دارد.

این ساز با ضربات دست نواخته می شود. این ساز را معمولا از پوست حیوانات می سازند.خرید ساز دف

ساز دف دارای یک قاب چوبی و زنجیر و پرده ای است که این پوست از پوست حیوانات است.خرید ساز دف

در قدیم دف یا دایره کوچک را که چنبر آن از روی و برنج ساخته می‌شد خمک یا خمبک می‌گفتند. به دست زدن با وزن و به اصطلاح بشکن زدن هم خمبک یا خمبک می‌گفتند. دف‌هایی هم بوده که بر چنبر آن زنگ تعبیه می‌کردند و می‌نواختند. زنگهای دف را جلاجل می‌گفتند. در دوره اسلامی به کسانی که دف یا دایره می‌نواختند جلاجل زن می‌گفتند. در ایران کهن جلاجل وسیله‌ای بیضی شکل و بزرگ بود که زنگ‌هایی بر آن می‌بستند و در جنگ‌ها به کار می‌بردند و ظاهراً صدای مهیبی داشته است.

آموزش نت خوانی دف

در اینجا به مفاهیم ابتداییِ تئوری موسیقی می‌پردازیم و با چند تمرین ساده،  شما را با  نت خوانی دف آشنا می کنیم.
در ابتدا این را بدانید که الفبای موسیقی هفت نت دارد که پشت سر هم تکرار می‌شوند. نوازندگان برخی کشورها آن‌ها را با هجاهای فرانسوی می‌شناسند که عبارتند از: «دو»، «رِ»، «می»، «فا»، «سل»، «لا»، «سی». در برخی از فرهنگ‌ها نیز آن‌ها را با حروف لاتین می‌شناسند: «C» ، «D» ، «E» ، «F» ، «G» ، «A» ، «B». شایان ذکر است که برای نت خوانی ساز دف ما نیازی به این نت‌ها نداریم و این نکته تنها برای آشنایی بیشتر شما با نت‌ها گفته شد.

daf ایران پرکاشن

خط حامل موسیقی در ساز دف

نت‌های موسیقی روی خطوط حامل قرار می‌گیرند. خطوط حامل عبارتند از چند خط افقی که به موازات هم کشیده می‌شوند و هر کدام از نت‌های فوق روی یکی از آن‌ها یا بین‌شان قرار می‌گیرند. تمام سازها را باید با توجه موقعیت نت‌ها رو خطوط حامل نواخت و دف نوازی هم از این قاعده مستثنی نیست، هرچند ممکن است با سایر سازهای ملودیک مانند گیتار بسیار متفاوت باشد.
به عنوان مثال در سازهای ملودیک مثل گیتار یا ویولن، پنج خط حامل وجود دارد، پس یکی از تفاوت‌های یادگیری سازهای کوبه ای با سازهای ملودیک عدم استفاده از «دو»، «رِ»، «می»، «فا»، «سل»، «لا»، «سی» است. بنابراین، در آموزش تئوری دف، در ابتدا باید با شکل ظاهری نت های موسیقی و ارزش زمانی نت آشنا باشیم.
در اکثر سازهای کوبه ای نت‌ها روی پنج خط حامل نوشته نمی‌شوند و معمولاً از چهار، سه و یا یک خط حامل برای نت نویسی استفاده می‌شود؛ بنابراین، ما در این مقاله،  نت خوانی دف را روی یک خط حامل آموزش می‌دهیم که از روش‌های سه خط و یا حتی چهارخط بسیار ساده‌تر است.

شکل نت های موسیقی

برای آموزش نت های دف باید با عکس نت های موسیقی آشنا باشید. همان طور که در شکل مشاهده می‌کنید، این نت‌ها با توجه به ارزش زمانی یا کشش آن‌ها به‌ترتیب عبارتند از 1) نت گرد؛ 2) نت سفید؛ 3) نت سیاه؛ 4) نت چنگ؛ 5) نت دولاچنگ؛ 6) نت سه‌لاچنگ؛ و 7) نت چهارلاچنگ.
مبنای کشش صدای موسیقی نت گرد است و کشش سایر نت‌ها بر اساس آن سنجیده می‌شود. هر کدام از این نت‌ها شکل خاص خود را دارند که در پایین‌تر، تصویر هر کدام از نت ها را می‌بینید.

ارزش زمانی نت های موسیقی

به مدت زمان ماندگاری هر نت، کشش نت یا ارزش زمانی نت گفته می‌شود. هر یک از نت‌های موسیقی که در بالا به آن اشاره کردیم دارای یک ارزش زمانی هستند که هنگام اجرا، نوازنده باید آن را رعایت کند. فعلا با توجه به تمرین‌هایی که در این مقاله به شما داده‌ایم ارزش زمانی نت سیاه مورد نظر است و با توجه به تصویری که در زیر می‌بینید زمان کشش هر نت سیاه را یک ضرب در نظر بگیرید.

در موسیقی به فاصله زمانی بین هر دو ضرب قوی میزان گویند که توسط خطوط عمود بر خطوط حامل نشان داده می شود. میزانها در حقیقت یک قطعه موسیقی را به بلوک های زمانی مساوی تقسیم می کنند. کسر میزان عددی کسری است که بعد از کلید روی خطوط حامل قرار می گیرد و صورت آن تعداد نت و مخرج آن جنس نت های تشکیل دهنده یک میزان را مشخص می کند.

برای درک بهتر کسر میزان ابتدا لازم است بدانیم که نت ها علاوه بر اسم هایی مانند گرد و یا سفید و غیره یک معادل عددی هم دارند. مثلا نت سیاه را با عدد 1/4 و نت سفید را با عدد 1/2 نشان می دهند.

برای مثال کسر میزان 2/4 بدین معنی است که در هر میزان 2 نت از جنس نت سیاه یا معادل زمانی 2 نت سیاه باید وجود داشته باشد و یا کسر میزان 6/8 بدین معنی است که در هر میزان 6 نت از جنس نت چنگ و یا معادل زمانی 6 نت چنگ باید قرار بگیرد.

photo 2016 08 02 13 34 28 ایران پرکاشن

انواع میزان:

1-میزان های ساده (simple meter):

میزان هایی هستند که ضرب های تشکیل دهنده آن بر عدد 2 و یا 4 و 8 قابل قسمت هستند. این میزان ها می توانند از 2 ضرب – 3 ضرب و یا 4 ضرب ساخته شوند.

 

2-میزان های ترکیبی (Compound meter):

میزان هایی هستند که ضرب های تشکیل دهنده آن بر عدد 3 و یا مضربی از عدد 3  قابل قسمت باشند. این نوع از میزا ن ها نیز می توانند از 2 ضرب و یا 3 ضرب و یا 4 ضرب تشکیل شوند. همانطور که می دانید هیچ نتی به طور طبیعی بر عدد 3 قابل قسمت نیست ،مثلا ما نمی توانیم نت سیاه را بر عدد 3 تقسیم کنیم مگر اینکه آن نت سیاه نقطه دار باشد. پس توجه داشته باشید که ضرب ها در میزان های ترکیبی از جنس سیاه نقطه دار و یا سفید نقطه دار هستند.

وجه داشته باشید که در میزان های ترکیبی چون جنس ضرب با میزان های ساده متفاوت است و بر مبنای تقسیمات 3 تایی است شکل گرفته است و نه 2 تایی ،پس ارزش زمانی نت ها نیز با آنچه در مبحث نت ها گفتیم متفاوت است. مثلا در مثال بالا چون هر ضرب برابر با یک سیاه نقطه دار است پس هر سیاه نقطه دار برابر با یک قدم است و یا در میزان دوم هر سه نت چنگ برابر با یک قدم است.

در حقیقت این کسر میزان است که ارزش زمانی نت ها را مشخص می کند.مثلا در میزان 2/4 چون هر ضرب برابر با یک نت سیاه است ،نوازنده نت سیاه را یک قدم در نظر می گیرد و ارزش زمانی سایر نت ها را بر آن اساس حساب می کند . در میزان 2/2 چون هر ضرب برابر یک نت سفید است ،نوازنده نت سفید را یک قدم در نظر می گیرد و  ارزش زمانی سایر نت ها را به همین نسبت تغییر می دهد، در صورتی که نت سفید در میزان 2/4 دو قدم است .در میزان 3/8 چون هر ضرب برابر یک نت چنگ است هر نت چنگ یک قدم حساب می شود. در میزان های ترکیبی مثل 6/4 چون هر ضرب برابر با یک سفید نقطه دار است و هر سفید نقطه دار برابر با 3 نت سیاه است ،پس هر سه تا نت سیاه برابر با یک قدم است و همین نسب در سایر کسر میزان ها نیز ادامه پیدا می کند.

شکل نت های موسیقی

برای آموزش نت های دف باید با عکس نت های موسیقی آشنا باشید. همان طور که در شکل مشاهده می‌کنید، این نت‌ها با توجه به ارزش زمانی یا کشش آن‌ها به‌ترتیب عبارتند از 1) نت گرد؛ 2) نت سفید؛ 3) نت سیاه؛ 4) نت چنگ؛ 5) نت دولاچنگ؛ 6) نت سه‌لاچنگ؛ و 7) نت چهارلاچنگ.
مبنای کشش صدای موسیقی نت گرد است و کشش سایر نت‌ها بر اساس آن سنجیده می‌شود. هر کدام از این نت‌ها شکل خاص خود را دارند که در پایین‌تر، تصویر هر کدام از نت ها را می‌بینید.

ارزش زمانی نت های موسیقی

به مدت زمان ماندگاری هر نت، کشش نت یا ارزش زمانی نت گفته می‌شود. هر یک از نت‌های موسیقی که در بالا به آن اشاره کردیم دارای یک ارزش زمانی هستند که هنگام اجرا، نوازنده باید آن را رعایت کند. فعلا با توجه به تمرین‌هایی که در این مقاله به شما داده‌ایم ارزش زمانی نت سیاه مورد نظر است و با توجه به تصویری که در زیر می‌بینید زمان کشش هر نت سیاه را یک ضرب در نظر بگیرید.

ایران پرکاشن

میزان نما یا میزان شمار چیست؟

در ابتدای هر خط حامل دو عدد وجود دارد که روی هم نوشته شده‌اند. به این عددها میزان نما یا میزان شمار می‌گویند. ناگفته نماند که به این اعداد کسر میزان هم می‌گویند که نادرست است و ارتباطی با کسر ندارد و بهتر است از این نام استفاده نشود.

2 ایران پرکاشن

نکته مهم : بحث میزان نما بسیار گسترده است و تشریح کامل آن شما را با کلی سوال درگیر خواهد کرد؛ بنابراین؛ با توجه به اینکه شما فعلا در مسیر آموزش مبتدی دف قرار دارید از اطلاعات کلی و بازکردن خیلی از مسائل در این مقاله پرهیز می‌کنیم.

نگران نباشید ، در طول مسیر آموزش دف نوازی  با مثال ها و تمرین هایی که برای شما خواهیم آورد به‌صورت حرفه ای در نت خوانی دف پیشرفت خواهید کرد.

میزان و خط میزان چیست؟

خط میزان خطی است که عمود بر خط حامل است. از میزان شمار تا خط میزان را یک میزان در نظر می‌گیریم. همین طور، از هر خط میزان تا خط میزان بعدی را نیز یک میزان در نظر می‌گیریم. برای مثال، در تصویر زیر تنها دو میزان داریم.

3 ایران پرکاشن

سکوت در موسیقی چیست؟

کمی بالاتر هفت نت موسیقی را به شما معرفی کردیم و گفتیم هرگاه در دف نوازی و یا نوازندگی سایر سازها آن‌ها را مشاهده کردیم باید آن‌ را اجرا کنیم. با این حال، لحظاتی هست که نوازنده نباید هیچ ضربه‌ای به ساز وارد کند و در اصطلاح باید سکوت داشته باشد. بنابراین، باید سکوت را در موسیقی با علائمی مخصوص نشان دهیم. این علائم همانند شکل نت ها هفت موردند و دارای ارزش زمانی نیز هستند، یعنی در ازای نت سیاه، سکوت سیاه نیز داریم و …. که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

4 ایران پرکاشن

شمارش ریتم 4/4 :

در مقاله طریقه دف زدن به شما آموزش دادیم که چطور دو ضربه ابتدایی  اما مهم ساز دف، یعنی تم و بک را اجرا کنید. حالا وقت آن رسیده که  اولین تمرین‌هایی را که از روی نت دف برای شما انتخاب کردیم بلند و با شمارش بخوانید. نحوه‌ی شمارش به این صورت است که با هر ضربه‌ای که به دف وارد می‌کنیم یک شماره را می‌شماریم و پس از آن می‌گوییم «و». در حقیقت «و» حد فاصله‌ی ضربه‌ی اول و ضربه‌ی بعدی است که به‌صورت مفصل در ویدئوی انتهای مقاله توضیح داده‌ایم که چطور در هنگام اجرای نت خوانی دف از آن استفاده کنید. بنابراین، چون در تمرین‌های زیر میزان‌نمای ما 4/4 است شمارش را تا چهار ضرب ادامه می‌دهیم: «1 و»، «2 و»، «3 و»، «4 و».
قبل از مشاهده‌ی ویدئو سعی کنید ابتدا تمرین‌های زیر را خودتان وزن خوانی کنید سپس ویدئو آموزشی را مشاهده کنید:

5 ایران پرکاشن

راهنمایی :

علامتی که شبیه درصد است و بالای آن عدد 2 نوشته شده به این معناست که باید دو میزان قبل را یک بار دیگر تکرار کنیم.
در تمرین شماره 1 و 2 در هر میزان، پس از نت اول سه سکوت داریم. همان طور که بالاتر گفته شد برای سکوت‌ها تنها باید شمارش انجام شود و ضربه‌ای زده نشود. به این صورت که ضربه‌ی اول نواخته می‌شود و در نت‌های بعدی به‌جای ضربه تنها شمارش انجام می‌شود. در میزان دوم هم همین الگو اجرا می‌شود و شمارش مجدداً از یک تا چهار ادامه می‌یابد.

ارائه سه تمرین دیگر برای نت خوانی دف :

تمرین های زیر را حتما ابتدا وزن خوانی کنید(بشمارید) و بعد همراه با ساز آن ها را اجرا کنید:

6 ایران پرکاشن

راهنمایی :

در تمرین سوم و چهارم ، سکوت وجود ندارد و باید با هر شماره ضربه مورد نظر به ساز وارد شود و در نهایت در هر میزان چهار ضربه اجرا می‌شود.
در تمرین پنجم، ضربات تم و بک همراه با سکوت سیاه هستند؛ بنابراین، در هر میزان دو ضربه و دو سکوت دارید که در شماره های “1” و “3” باید ضربات را اجرا کنید.

در دف نوازی، تمرین‌ها باید روبه‌روی آیینه انجام شوند. همچنین، هیچ انقباضی نباید در بدن ایجاد شود و تمام عضلات باید کاملاً ریلکس و آرام باشند. کلیه ضربه‌ها و سکوت‌ها نیز باید با شمارش اجرا شوند و پس از بارها تمرین‌، می‌توانید تمرین‌ها را با مترونوم نیز تکرار کنید. هر سوالی تا به اینجا در رابطه با آموزش نت خوانی دف دارید در قسمت دیدگاه بنویسید تا پاسخ داده شود.

آموزش قدم به قدم دف ضرب دو چهارم

آموزش قدم به قدم دف ضرب دو چهارم

آموزش قدم به قدم دف ضرب دو چهارم

در قدیم قبل از دف دایره کوچک ساخته شد که خمک یا خمبک نام داشت.

در حقیقت دف یک حلقه ای چوبی است که روز آن پوست نازکی کشیده شده. ساز دف شبیه ساز دایره است با این تفاوت که اندازه ی ان بزرگتر است و صدایی بم تر دارد.

این ساز با ضربات دست نواخته می شود. این ساز را معمولا از پوست حیوانات می سازند.خرید دف پوستی

ساز دف دارای یک قاب چوبی و زنجیر و پرده ای است که این پوست از پوست حیوانات است. خرید دف پوستی

در قدیم دف یا دایره کوچک را که چنبر آن از روی و برنج ساخته می‌شد خمک یا خمبک می‌گفتند. به دست زدن با وزن و به اصطلاح بشکن زدن هم خمبک یا خمبک می‌گفتند. دف‌هایی هم بوده که بر چنبر آن زنگ تعبیه می‌کردند و می‌نواختند. زنگهای دف را جلاجل می‌گفتند. در دوره اسلامی به کسانی که دف یا دایره می‌نواختند جلاجل زن می‌گفتند. در ایران کهن جلاجل وسیله‌ای بیضی شکل و بزرگ بود که زنگ‌هایی بر آن می‌بستند و در جنگ‌ها به کار می‌بردند و ظاهراً صدای مهیبی داشته است.

دف یک ساز عرفانی است زدن آهنگ های لهوی با آن گناه است.

خط حامل موسیقی در ساز دف

نت‌های موسیقی روی خطوط حامل قرار می‌گیرند. خطوط حامل عبارتند از چند خط افقی که به موازات هم کشیده می‌شوند و هر کدام از نت‌های فوق روی یکی از آن‌ها یا بین‌شان قرار می‌گیرند. تمام سازها را باید با توجه موقعیت نت‌ها رو خطوط حامل نواخت و دف نوازی هم از این قاعده مستثنی نیست، هرچند ممکن است با سایر سازهای ملودیک مانند گیتار بسیار متفاوت باشد.
به عنوان مثال در سازهای ملودیک مثل گیتار یا ویولن، پنج خط حامل وجود دارد، پس یکی از تفاوت‌های یادگیری سازهای کوبه ای با سازهای ملودیک عدم استفاده از «دو»، «رِ»، «می»، «فا»، «سل»، «لا»، «سی» است. بنابراین، در آموزش تئوری دف، در ابتدا باید با شکل ظاهری نت های موسیقی و ارزش زمانی نت آشنا باشیم.
در اکثر سازهای کوبه ای نت‌ها روی پنج خط حامل نوشته نمی‌شوند و معمولاً از چهار، سه و یا یک خط حامل برای نت نویسی استفاده می‌شود؛ بنابراین، ما در این مقاله،  نت خوانی دف را روی یک خط حامل آموزش می‌دهیم که از روش‌های سه خط و یا حتی چهارخط بسیار ساده‌تر است.

آموزش قدم به قدم دف ضرب دو چهارم

آموزش قدم به قدم دف ضرب دو چهارم در موسیقی به فاصله زمانی بین هر دو ضرب قوی میزان گویند که توسط خطوط عمود بر خطوط حامل نشان داده می شود. میزانها در حقیقت یک قطعه موسیقی را به بلوک های زمانی مساوی تقسیم می کنند. کسر میزان عددی کسری است که بعد از کلید روی خطوط حامل قرار می گیرد و صورت آن تعداد نت و مخرج آن جنس نت های تشکیل دهنده یک میزان را مشخص می کند.

برای درک بهتر کسر میزان ابتدا لازم است بدانیم که نت ها علاوه بر اسم هایی مانند گرد و یا سفید و غیره یک معادل عددی هم دارند. مثلا نت سیاه را با عدد 1/4 و نت سفید را با عدد 1/2 نشان می دهند.

برای مثال کسر میزان 2/4 بدین معنی است که در هر میزان 2 نت از جنس نت سیاه یا معادل زمانی 2 نت سیاه باید وجود داشته باشد و یا کسر میزان 6/8 بدین معنی است که در هر میزان 6 نت از جنس نت چنگ و یا معادل زمانی 6 نت چنگ باید قرار بگیرد.

انواع میزان

1-میزان های ساده (simple meter):

میزان هایی هستند که ضرب های تشکیل دهنده آن بر عدد 2 و یا 4 و 8 قابل قسمت هستند. این میزان ها می توانند از 2 ضرب – 3 ضرب و یا 4 ضرب ساخته شوند.

 

2-میزان های ترکیبی (Compound meter):

میزان هایی هستند که ضرب های تشکیل دهنده آن بر عدد 3 و یا مضربی از عدد 3  قابل قسمت باشند. این نوع از میزا ن ها نیز می توانند از 2 ضرب و یا 3 ضرب و یا 4 ضرب تشکیل شوند. همانطور که می دانید هیچ نتی به طور طبیعی بر عدد 3 قابل قسمت نیست ،مثلا ما نمی توانیم نت سیاه را بر عدد 3 تقسیم کنیم مگر اینکه آن نت سیاه نقطه دار باشد. پس توجه داشته باشید که ضرب ها در میزان های ترکیبی از جنس سیاه نقطه دار و یا سفید نقطه دار هستند.

آموزش قدم به قدم دف ضرب دو چهارم

توجه داشته باشید که در میزان های ترکیبی چون جنس ضرب با میزان های ساده متفاوت است و بر مبنای تقسیمات 3 تایی است شکل گرفته است و نه 2 تایی ،پس ارزش زمانی نت ها نیز با آنچه در مبحث نت ها گفتیم متفاوت است. مثلا در مثال بالا چون هر ضرب برابر با یک سیاه نقطه دار است پس هر سیاه نقطه دار برابر با یک قدم است و یا در میزان دوم هر سه نت چنگ برابر با یک قدم است.

در حقیقت این کسر میزان است که ارزش زمانی نت ها را مشخص می کند.مثلا در میزان 2/4 چون هر ضرب برابر با یک نت سیاه است ،نوازنده نت سیاه را یک قدم در نظر می گیرد و ارزش زمانی سایر نت ها را بر آن اساس حساب می کند . در میزان 2/2 چون هر ضرب برابر یک نت سفید است ،نوازنده نت سفید را یک قدم در نظر می گیرد و  ارزش زمانی سایر نت ها را به همین نسبت تغییر می دهد، در صورتی که نت سفید در میزان 2/4 دو قدم است .در میزان 3/8 چون هر ضرب برابر یک نت چنگ است هر نت چنگ یک قدم حساب می شود. در میزان های ترکیبی مثل 6/4 چون هر ضرب برابر با یک سفید نقطه دار است و هر سفید نقطه دار برابر با 3 نت سیاه است ،پس هر سه تا نت سیاه برابر با یک قدم است و همین نسب در سایر کسر میزان ها نیز ادامه پیدا می کند.

آموزش ضرب دو چهارم

آموزش ریتم 4/4 که یکی از اصلی ترین ریتم های این ساز است را توضیح می دهیم. دو ضربه تم و دو ضربه بک را پشت سر هم، هر کدام را به اندازه یک نت سیاه اجرا می کنیم. اگر بشماریم، داریم 1، 2، 3، 4. سپس ضربه دوم باید به همراه چپ زده شود، یعنی به این صورت که 1، 2 و 3، 4. با کمی تندتر نواختن این ریتم می توانید به یک تکنیک بسیار زیبا دست پیدا کنید. برای میزان دوم می توانید به ترتیب دو تم و دو بک را اجرا کنید.

آموزش دف چقدر طول می کشد؟

آموزش دف چقدر طول می کشد؟

اولین سوالی که همه در مواجهه با ساز دف مطرح می کنند این است که آموزش دف چقدر طول می کشد؟ دوره مقدماتی حدودا هفت ماه طول می کشد. البته این زمان بسته به زمان تمرین هر هنرجو متفاوت است. برای دوره متوسطه تا عالی حدود یکسال و نیم تا دوسال در نظر بگیرید.

برای پاسخ به این سوال که آموزش دف چقدر طول می کشد؟  این موارد مهم است:

سن و شرايط خاص فيزيكي براي يادگيري اين ساز: ساز دف يكي از سازهايي است كه فيزيك بدني در آن اهميتي ويژه دارد.جنسيت دريادگيري آن اهميتي ندارد. سن مناسب براي شروع اين ساز حدوداً9 سالگيست زيرا در اين سنن عموماً بدن به مقداري از رشد رسيده كه از عهده نواختن اين ساز بر آيد هرچند ممكن است فردي در سن 7 سالگي داراي جثه بزرگتري نسبت به يك فرد 9 ساله باشد بطور كلي يادگيري اين ساز براي كودكان ريز نقش و با قدرت بدني كم و افراد سالمند بامشكلات فيزيكي (خصوصاً در ناحيه دست ها)، كه از ضعف و عدم انعطاف پذيري بدن رنج مي برند توصيه نمي شود .

یادآوري اين نكته ضروريست كه خوشبختانه امروزه دف هايي با اندازه و وزن بسيار كم مخصوص كودكان ، نوجوانان وخانمها در فروشگاه هاي فروش لوازم موسيقي عرضه مي شود كه اين امكان را براي افراد علاقمند به يادگيري اين ساز كه ازلحاظ فيزيكي در سطح پاييني براي يادگيري آن قرار دارند فرآهم نموده تا بتوانند با استفاده از اين مدل ها به يادگيري اين ساز بپردازند.

فرآيند آموزش دف

مانند هر ساز ديگري ابتدا هنرجو در جلسات اوليه با تئوري موسيقي و نت خواني  بصورت ساده آشنا شده سپس نحوه گرفتن ساز و انواع ضربه هاي مورد استفاده در دف را مي آموزد اینها مواردی است که پاسخ به سوال آموزش دف چقدر طول می کشد؟ را داده و بتدريج با انجام تمرينها مبتني بر كتاب آموزشي دف بتدريج با ريتم هاي مختلف و تكنيك هاي مختلف دف نوازي آشنا شده فرآيند اوليه يادگيري اين ساز به نحوي كه هنرجو قادر باشد ريتم هاي ساده را چه بصورت تكي و چه بصورت همنوازي با يك ساز يا آواز بنوازد كه بطور معمول حدود يكسال طول مي كشد

چطور سریع تر دف یاد بگیریم؟

در نهايت داشتن چند تا شرط هست كه پيشرفت شما رو در يادگيري بيشتر مي كند، يكي علاقه وديگري صبر، حوصله، پشتكار و تمرين فراون. هركدام از سازها كه مراحل ابتدايي يادگيري اش رو پشت سر بگذاريم ديگه فرقي زيادي از لحاظ فرآيند يادگيري باهم ندارن و اون كسي موفق تره كه تلاش بيشتري مي كنه اما در مورد سنتور براي به صدا درآوردنش در ابتدا اون اندازه از زحمتي رو كه يه نوازنده مثلا ني براي توليد صداي مطلوب از سازش صرف ميكنه احتياجي نداره و در حالتي كه ساز كوك باشه نوازنده با توجه به يك سري نكات اوليه نوازندگي اين سازمي تونه صداي اون رودر بياره

یادگیری مبانی اولیه دف چقدر طول میکشه؟

در مورد مدت زمان يادگيري اين ساز هم بايد بگم حدود يكسال طول ميكشه تا با مباني اوليه چه تو نوازندگي اين ساز چه تو نت خواني ودر حدي تئوري موسيقي  آشنا بشين و در طي اين مدت اگر تمرين هاتون خوب باشه مي تونين يه سري از آهنگهاي مشهور و خاطره انگيز يا آهنگ هاي محلي رو كه ساده شدن بنوازيد

یادگیری دف مثل زمان تحصیلات میمونه

اما يادگيري يه ساز مثل دوران تحصيلات ما مي مونه فرق كسي كه يك سال ساز زده و فقط دوره هاي مقدماتي رو گذرونده  با كسيكه چند سال كلاس رفته ودوره هاي عالي سازش رو هم گذرونده مثل فرق كسيه كه مثلا تا كلاس پنجم درس خونده و كسيكه دوره تحصيلات عاليه رو هم تموم كرده يا يه مثال بهتر، در يادگيري يه زبان خارجي ممكنه توي دو سال بتونيد حرف بزنيد منظورتون رو بگيد ومنظور ديگران رو متوجه بشين اما تا بتونيد لهجه بهتري داشته باشيد و با اصطلاحات و ريزه كاري هاي اون زبان وفرهنگ آشنا بشيد طوري كه ديگران ازحرف زدنتون بتونن نه فقط منظورتون رو بلكه حالت هاي اداي جملات  رو هم درك كنن وبتونيد اثر گذار حرف بزنيد احتياج به زمان وتوجه بيشتري داريد

حرفه ای شدن صبر می خواد

پس حتي اگه نخواين حرفه اي ساز بزنين و فقط براي دل خودتون ولي خوب ساز بزنيد هر سازي رو كه بخواين بايد چند سالي كار كنيد تا سازتون لحني پيدا كنه و به معناي واقعي شنيدني واثر گذار بشه تا هم خودتون لذت ببريد هم ديگران.

نوع دف روی یادگیری تاثیر داره؟

خرید دف حرفه ای تاثیر بسیاری در انگیزه و سرعت یادگیری ما دارد. استفاده از دف های بی کیفیت یا سنگین هم دست شمارا خسته می کند هم با سخت کردن نوازندگی شما سرعت یادگیری شمارا نیز بسیار کم می کند. ما به شما خرید دف های ایران پرکاشن را پیشنهاد می کنیم تا بهترین دف موجود در بازار را تا حرفه ای شدن خود در کنار خود داشته باشید و در بهترین کنسرت ها و استدیو ها با آن خوش بنوازید .

دف2 ایران پرکاشن

آموزش ریتم های دف

مانند هر ساز ديگری ابتدا هنرجو در جلسات اوليه با تئوری موسيقی و نت خوانی به صورت ساده آشنا شده سپس نحوه گرفتن ساز و انواع ضربه هاي مورد استفاده در دف را مي آموزد و بتدريج با انجام تمرين ها مبتنی بر كتاب آموزشی دف به تدريج با ريتم های مختلف و تكنيك هاي مختلف دف نوازی آشنا شده. فرآيند اوليه آموزش دف به نحوي كه هنرجو قادر باشد ريتم های ساده را چه بصورت تكی و چه بصورت همنوازی با يك ساز يا آواز بنوازد كه بطور معمول حدود يكسال طول مي كشد در نهايت داشتن چند تا شرط هست كه پيشرفت شما رو در يادگيري بيشتر مي كند، يكی علاقه و ديگری صبر، حوصله، پشتكار و تمرين فراون.

مراحل آموزش دف :

 1. آموزش دف نوازی با اصول اولیه نگهداری ساز ، ضربات اولیه و مختصری از تاریخچه ی ساز دف
 2. نواختن ریتم های دو ضربی و چهار ضربی
 3. استفاده از حلقه ها ی دف
 4. آموزش دف نوازی ، با ریتم های شش ضربی
 5. اجرای تکنیک های ریز ساده ، ریز آکسان دار و دوراب

اولین قدم برای یادگیری دف ، آشنایی با قسمت های مختلف آن می باشد. پنج قسمت اصلی تشکیل دهنده ساز دف عبارتند از : ” کمانه ، انگشتی ، پوست ، گل میخ ها ، حلقه ها ”

عد از یادگرفتن قسمت های مختلف این ساز حالا نوبت می رسد به نحوه گرفتن دف . نکات بسیار مهمی در هنگام گرفتن دف وجود دارد ، برای مثال چند نومونه سوال هایی که کی تواند برای شما پیش بیاید :

 • آیا باید هنگام نواختن دف به صندلی تکیه داد یا خیر؟
 • نوازنده چپ دست باید چطور ساز را در دست بگیرد و نوازنده راست دست چطور؟
 • نحوه گرفتن شستی دف چه صورت است؟
 • و مهمتر از همه تقسیم بندی وزن دف روی هر دو دست، اینکه چطور دف را بگیریم تا در استفاده طولانی مدت آسیبی به ما وارد نشود؟

 

آموزش انواع میزان های دف

میزان ساده:اگر هر ضرب میزان قابل تقسیم به 2،4،8و … قسمت مساوی باشد، آن میزان را ساده می گویند. در میزان ساده صورت کسر معرف تعداد ضرب و مخرج کسر نشان دهنده شکل ضرب است.

میزان ترکیبی: اگر هر ضرب میزان قابل تقسیم به 3، 6 و … به قسمت های مساوی باشد آن میزان را ترکیبی می گویند. در واقع هر ضرب میزان دارای تقسیمات سه تایی است. توجه داشته باشید که برای ساختن میزان های ترکیبی کافی است در کنار هر ضرب میزان ساده یک نقطه قرار دهیم.

در قدم آخر از مرحله آموزش دف مبتدی شما باید بتوانید آموزش تئوری دف را یاد بگیرید، اینکه چطور بتوانید نت های مختلف را بخوانید ، ارزش زمانی نت ها را درست اجرا کنید و خیلی از موارد دیگر مربوط می شود به نت خوانی دف. برای مثال وقتی گفته می شود نت سیاه یا نت چنگ، شما باید بدانید که به چه صورت نوشته می شوند و چه ارزش زمانی دارند، میزان شمار ها چه هستند و هر میزان شمار را به چه صورت بشمارید و بسیاری از موارد دیگر.

امید واریم با خواندن این متن شما به پاسخ سوال آموزش دف چقدر طول می کشد؟ رسیده باشید

آیا یادگیری دف سخت است؟

آیا یادگیری دف سخت است؟

دف یکی از سازهای پرطرفدار است که در ایران هم طرفداران زیادی دارد، این ساز جز سازهای کوبه‌ای است که به صورت یک دایره بزرگ است. این ساز را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین سازهای آسیا معرفی کرد چرا که قدمت آن به بیش‌تر از ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. دف ساختمان بسیار ساده‌ای دارد. آموزش دف به سادگی ساخت آن نیست و به تمرین زیادی نیاز دارد.

برای آموزش این ساز این موارد مهم است:

سن و شرايط خاص فيزيكي براي يادگيري اين ساز: ساز دف يكي از سازهايي است كه فيزيك بدني در آن اهميتي ويژه دارد.جنسيت دريادگيري آن اهميتي ندارد. سن مناسب براي شروع اين ساز حدوداً9 سالگيست زيرا در اين سنن عموماً بدن به مقداري از رشد رسيده كه از عهده نواختن اين ساز بر آيد، هرچند ممكن است فردي در سن 7 سالگي داراي جثه بزرگتري نسبت به يك فرد 9 ساله باشد بطور كلي يادگيري اين ساز براي كودكان ريز نقش و با قدرت بدني كم و افراد سالمند بامشكلات فيزيكي (خصوصاً در ناحيه دست ها)، كه از ضعف و عدم انعطاف پذيري بدن رنج مي برند توصيه نمي شود زيرا بخاطر فيزيك خاص شان ممكن است در نواختن اين ساز دچار مشكل شوند. ياد آوري اين نكته ضروريست كه قدرت بدني لزوماً با بزرگي جثه در ارتباط نيست و عوامل ديگري نظير توارث و ذهن درآن نقش مهمي ايفا مي كنند.دانستن اين نكته خصوصاً براي خانم هايي كه بخاطر كوچكي و لاغري دست هايشان در يادگيري اين ساز ترديد دارند ضروريست زيرا همانطور كه اشاره شد كوچكي و لاغري دست ها  ملاك اساسي براي انتخاب نكردن اين ساز بشمار نمي آيد و ممكن است فردي با دست هاي لاغر يا ظريف از توان و استقامت عضلاني مناسبي براي يادگيري اين ساز برخوردار باشد.خرید ساز دف

آیا این ساز برای همه افراد مناسب است؟

به افرادي كه داراي مشكلات فيزيكي از قبيل آرتروز و مشكلات دست هستند يادگيري دف توصيه نمي شود.در بسياري از موارد ديده شده حتي افرادي كه دست هاي نسبتاً ضعيف تري نسبت به ديگران دارند در طول فرآيند يادگيري با انجام تمرين هاي صحيح ورزشي و تمرين هاي اجرايي سازشان بتدريج قدرت دست هايشان بالا رفته و به سطح استاندارد رسيده است. يادآوري اين نكته ضروريست كه خوشبختانه امروزه دف هايي با اندازه و وزن بسيار كم مخصوص كودكان ، نوجوانان وخانمها در فروشگاه هاي فروش لوازم موسيقي عرضه مي شود خرید دف كه اين امكان را براي افراد علاقمند به يادگيري اين ساز كه ازلحاظ فيزيكي در سطح پاييني براي يادگيري آن قرار دارند فرآهم نموده تا بتوانند با استفاده از اين مدل ها به يادگيري اين ساز بپردازند.

daf2 ایران پرکاشن

فرآيند يادگيري ساز دف

مانند هر ساز ديگري ابتدا هنرجو در جلسات اوليه با تئوري موسيقي و نت خواني  بصورت ساده آشنا شده سپس نحوه گرفتن ساز و انواع ضربه هاي مورد استفاده در دف را مي آموزد و بتدريج با انجام تمرينها مبتني بر كتاب آموزشي دف بتدريج با ريتم هاي مختلف و تكنيك هاي مختلف دف نوازي آشنا شده فرآيند اوليه يادگيري اين ساز به نحوي كه هنرجو قادر باشد ريتم هاي ساده را چه بصورت تكي و چه بصورت همنوازي با يك ساز يا آواز بنوازد كه بطور معمول حدود يكسال طول مي كشددر نهايت داشتن چند تا شرط هست كه پيشرفت شما رو در يادگيري بيشتر مي كند، يكي علاقه وديگري صبر، حوصله، پشتكار و تمرين فراون. هركدام از سازها كه مراحل ابتدايي يادگيري اش رو پشت سر بگذاريم ديگه فرقي زيادي از لحاظ فرآيند يادگيري باهم ندارن و اون كسي موفق تره كه تلاش بيشتري مي كنه اما در مورد سنتور براي به صدا درآوردنش در ابتدا اون اندازه از زحمتي رو كه يه نوازنده مثلا ني براي توليد صداي مطلوب از سازش صرف ميكنه احتياجي نداره و در حالتي كه ساز كوك باشه نوازنده با توجه به يك سري نكات اوليه نوازندگي اين سازمي تونه صداي اون رودر بياره در مورد مدت زمان يادگيري اين ساز هم بايد بگم حدود يكسال طول ميكشه تا با مباني اوليه چه تو نوازندگي اين ساز چه تو نت خواني ودر حدي تئوري موسيقي  آشنا بشين و در طي اين مدت اگر تمرين هاتون خوب باشه مي تونين يه سري از آهنگهاي مشهور و خاطره انگيز يا آهنگ هاي محلي رو كه ساده شدن بنوازيد اما يادگيري يه ساز مثل دوران تحصيلات ما مي مونه فرق كسي كه يك سال ساز زده و فقط دوره هاي مقدماتي رو گذرونده  با كسيكه چند سال كلاس رفته ودوره هاي عالي سازش رو هم گذرونده مثل فرق كسيه كه مثلا تا كلاس پنجم درس خونده و كسيكه دوره تحصيلات عاليه رو هم تموم كرده يا يه مثال بهتر، در يادگيري يه زبان خارجي ممكنه توي دو سال بتونيد حرف بزنيد منظورتون رو بگيد ومنظور ديگران رو متوجه بشين اما تا بتونيد لهجه بهتري داشته باشيد و با اصطلاحات و ريزه كاري هاي اون زبان وفرهنگ آشنا بشيد طوري كه ديگران ازحرف زدنتون بتونن نه فقط منظورتون رو بلكه حالت هاي اداي جملات  رو هم درك كنن وبتونيد اثر گذار حرف بزنيد احتياج به زمان وتوجه بيشتري داريد پس حتي اگه نخواين حرفه اي ساز بزنين و فقط براي دل خودتون ولي خوب ساز بزنيد هر سازي رو كه بخواين بايد چند سالي كار كنيد تا سازتون لحني پيدا كنه و به معناي واقعي شنيدني واثر گذار بشه تا هم خودتون لذت ببريد هم ديگران.

daf3 ایران پرکاشن

مراحل آموزش دف

 1. آموزش دف نوازی با اصول اولیه نگهداری ساز ، ضربات اولیه و مختصری از تاریخچه ی ساز دف
 2. نواختن ریتم های دو ضربی و چهار ضربی
 3. استفاده از حلقه ها ی دف
 4. آموزش دف نوازی ، با ریتم های شش ضربی
 5. اجرای تکنیک های ریز ساده ، ریز آکسان دار و دوراب

اولین قدم برای یادگیری دف ، آشنایی با قسمت های مختلف آن می باشد. پنج قسمت اصلی تشکیل دهنده ساز دف عبارتند از : ” کمانه ، انگشتی ، پوست ، گل میخ ها ، حلقه ها ”

عد از یادگرفتن قسمت های مختلف این ساز حالا نوبت می رسد به نحوه گرفتن دف . نکات بسیار مهمی در هنگام گرفتن دف وجود دارد ، برای مثال چند نمونه سوال هایی که می تواند برای شما پیش بیاید :

  • آیا باید هنگام نواختن دف به صندلی تکیه داد یا خیر؟
  • نوازنده چپ دست باید چطور ساز را در دست بگیرد و نوازنده راست دست چطور؟
  • نحوه گرفتن شستی دف چه صورت است؟
  • و مهمتر از همه تقسیم بندی وزن دف روی هر دو دست، اینکه چطور دف را بگیریم تا در استفاده طولانی مدت آسیبی به ما وارد نشود؟
جلو شاهی دف نوازی میلاد عباسی

ویدیو اجرای جلوشاهی (پیشواز جانان)

گروه تمبورنوازان جامی تقدیم می‌کند.

اجرای مقام جلوشاهی ( پیشواز جانان)

سرپرست گروه : رضا علی آبادی

سرپرست مهمان : فریبرز نجفی

نوازنده دف : میلاد عباسی

کارگردان : محمد عبادی