ساز های کوبه ای

آیا یادگیری ساز کاخن سخت است؟

آیا یادگیری ساز کاخن سخت است؟

آیا یادگیری ساز کاخن سخت است؟

کاخن یک ساز طبل و چوب است که یک ساز کوبه ای است. در اجرای کان، شما درام ها را به دست می گیرید و این فقط شما هستید، نه گیتاریست، سولیست یا بیسیست که آهنگ را به جلو می برد. شما سرعت را تنظیم می کنید و لحن را تنظیم می کنید. همان‌قدر که کیت‌های درام حماسی هستند، حمل و نقل، مونتاژ و قرار دادن آن‌ها در یک کنسرت فشرده‌تر یا تنظیم میکروفون باز دشوار است. در این مقاله می خواهیم در مورد ساز کاخن و راهکارهای یادگیری آن صحبت کنیم.

کاخن چیست؟

ابتدا بیایید نگاهی به آنچه که کاخن واقعاً هست بیندازیم. این ساز یک ساز جعبه مانند است که زیرمجموعه سازهای کوبه ای است و از دست ها، کف دست ها و نوک انگشتان برای تولید صدا استفاده می کند. کان تقریباً 18 اینچ ارتفاع و 12 اینچ عرض دارد.

سایبان از چوب سخت و یک لایه اضافی از تخته سه لا تشکیل شده است که به ناحیه “جلو” تعیین شده میخ شده است. این سطح مهم جلویی (معروف به صورت یا دوشاخه) که با آن دست خود را می زنید، صدای منتشر شده را تعیین می کند. اساساً می‌توانید کاخن را تقریباً در هر نقطه از شیر خود بکشید و صدایی منحصر به فرد ایجاد کنید. یک سوراخ صدای معمولی در سمتی که صدا از آن می آید باز می شود و آن طرف همیشه پشت شماست.

اندازه و وزن یک کاخن به این معنی است که می توانید با آن سفر کنید و هر جایی اجرا کنید. هرچه شانس بیشتری برای خفه کردن او داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید او را روی صحنه ببرید و تمام صداهایی را که از درون و بیرون می‌سازد یاد بگیرید. کاخن در پرو ریشه دارد و در موسیقی فلامنکو برجسته است، اما در ژانرهای مختلف مانند فولک، راک، جاز، پاپ و غیره محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

چگونه کاخن بنوازیم؟

برای یادگیری ساز کاخن باید به چند نکته مهم توجه کرد. اولین آنها علاقه شما نسبت به این ساز است با وجود علاقه تقریبا همه چیز آسان میشود. در کنار علاقه باید توجه کنید که یادگیری ساز کاخن نیاز به حفظ سلامتی دارد زیرا با نشستن بر روی آن نباید قوض کنید تا آسیبی به کمرتان وارد نشود. برای یادگیری ساز کاخن در ادامه به طور کامل درباره نحوه نواختن و نشستن بر روی آن توضیح داده ایم.

رایج ترین راه برای نواختن با کاخن این است که روی آن بنشینید و به جلو دراز کنید و دوشاخه را بکشید. برخی از نوازندگان کوبه ای ترجیح می دهند در هنگام اجرا روی صندلی پشت صندلی چوبی بنشینند و آن را با بالاتنه خود قرار دهند. برخی دیگر هنگام ضربه زدن به سمت داخل متمایل می شوند. یکی از جنبه های جالب کاخن این است که به سبک های مختلف قابل اجراست و محدودیتی در نحوه اجرای آن ندارد.

مهم است که بدانید کدام روش کاربردی برای شما مناسب است.

برای سلامتی و ایمنی، کشش کل بدن قبل و بعد از نواختن کاخن بسیار مهم است. وضعیت بدن نیز چیزی است که باید در نظر داشت. پشت خود را به جای قوس، صاف نگه دارید، اما بدن خود را بیش از حد کشش ندهید. شما می توانید به تمام قسمت های کاخن که نیاز دارید برسید (از جمله نت های باس کم) در حالی که پشت خود را تا حد معقولی صاف نگه دارید.

آیا یادگیری ساز کاخن سخت است؟

آیا یادگیری ساز کاخن سخت است؟

به سبک اجرا خود نگاه کنید

در حالی که کاخن در ایجاد سازهای کوبه ای بسیار بلند و واضح است، کمی زمان بگذارید تا آهنگ های مختلفی را که می توانید هنگام نواختن آن استفاده کنید، درک کنید.

  • آهنگ های باس
  • زنگ های بلند

صدای باس با ضربه زدن به صورت کاخن (قسمت جلویی) تقریباً تا نیمه پا ایجاد می شود. قسمت پایینی اسپیکر طنین انداز می شود و صدای بم عمیق و محکمی منتشر می کند. یادگیری ضربه زدن به پایین کاخن برای دریافت صدای باس در ابتدا می تواند کمی مشکل باشد زیرا باید با حفظ ریتم یکنواخت به سمت پایین حرکت کنید. با این حال، مانند هر چیز دیگری در زندگی، تمرین باعث عالی می شود.

برای دریافت صدای بلندتر می‌توانید روی گوشه‌های بالای کاخن ضربه بزنید. با این کار، لرزش کمتر و گام بیشتری نسبت به ضربه به وسط یا پایین کاخن وجود دارد. صدای حاصل از صدای یک تله تقلید می کند. شما می توانید با جهت کف دست و استفاده از انگشتان دست بازی کنید تا دینامیک و ریتم های متفاوتی ایجاد کنید که گویاتر یا آرام تر هستند. همه این گزینه های رسمی را می توان با آشنایی با ساز یاد گرفت و بررسی کرد.

از گوش هایتان استفاده کنید نه از چشم هایتان

در دنیای ما، زیبایی شناسی، یک کیفیت قانع کننده است. با این حال، اگر اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهید، ظاهر می تواند بسیار فریبنده باشد. برای یادگیری ساز کاخن مهم است که کاخن مناسبی را انتخاب کنید و در بازار شما میتوانید انواع این ساز را با رنگ ها و طرح حای متنوع و گاها گول زننده ببینید.

هنگامی که یک کاخن خریداری می کنید، می توانید آن را با چهره ای زیبا و تزئین شده ببینید. بدون شک چند چهره زیبا در دنیا وجود دارد. اما آیا این به طور ضمنی به این معنی است که بهتر از کاخن رنگ پریده پخش می شود یا صدا می دهد؟

فاکتور مهمی که باید در نظر گرفت این است که کاخن از چه نوع چوبی ساخته شده است. نوع چوب مورد استفاده می تواند دو صدای متفاوت تولید کند. یکی ممکن است لحن عمیق و غنی داشته باشد که به خوبی طنین انداز شود، در حالی که دیگری ممکن است لحن کسل کننده و وزوز و ارائه ضعیفی داشته باشد.

توس، بلوط و کاج معمولاً منابع خوبی برای یک کاخن خوب تولید شده هستند. این بدان معنا نیست که چوب ارزان تر نمی تواند ساز خوبی بسازد. شما نباید چیزی را نادیده بگیرید، مهم ترین چیز این است که قبل از تصمیم گیری تلاش کنید. همچنین ایده بدی نیست که یک دوست را برای بازی بیاورید تا بتوانید ببینید که در قسمت دریافت کننده چگونه به نظر می رسد.

بهترین برند ساز کاخن ایران کدام است؟

ایران پرکاشن بهترین سازهای موجود در بازار را به شما عرضه میکند. با خرید ساز از ایران پرکاشن، تجربه خرید یک ساز کوبه ای بسیار سبک و خوش صدا را داشته باشید و اگر برای خرید ساز های کوبه ای نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید میتوانید از طریق واتساپ با کارشناسان ایران پرکاشن در ارنباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =