کتاب دف

معرفی کتاب دف

کتاب دف

عرفان بالاترین احساسی است که می تواند روح و روان انسان را دربرگیرد و بارزترین ویژگی مردم ایران این است که این عاطفه را با هنر به اوج خود می رسانند. موسیقی از جمله هنرهایی است که چنین تأثیری بر مردم دارد. روح که برخی به آن علم نفس می گویند، در موسیقی ایرانی به ویژه دف بالاترین نقش را دارد.

موسیقی عرفانی حاصل ورود آلات مذهبی که ارکان اصلی آن آواها هستند به عرصه موسیقی است. مثل آهنگ دف است، دف در اسلام جایگاه بسیار ارزشمند و والایی دارد، خوشبختانه وقتی پیامبر (ص) وارد مکه شد، با ساز دف به استقبال او رفتند، مولانا شاعر برجسته ایران ندا داد.

ساز دف یک ساز احساسی است. همانطور که دف معتقد است روح و روان انسان را به عرفان حقیقی که همان معنویت خداوند متعال است پیوند می دهد. دف یکی از سازهای سماع است و سماع ترکیبی از رقص و موسیقی عرفانی است و جوهره سماع شیفتگی و وجد و شوری است که مستلزم وجد و شور طلبی و ریختن عشق است.

معرفی چند کتاب دف از مبتدی تا پیشرفته

در این مقاله با معرفی چند کتاب دف از مبتدی تا پیشرفته در کنار شما عزیزان هستیم .

از جمله کتابهای مفید دف که در آموزش دف توسط اساتید استفاده می گردد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • آموزش دف از مبتدی تا عالی

سیامک عزیززاده

کتاب دف
کتاب دف
  • آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته

فرزاد عندلیبی

معرفی کتاب دف
معرفی کتاب دف
  • کتاب دف نوازی

محمد اخوان

معرفی کتاب دف
معرفی کتاب دف
  • کتاب آموزش دف

بیژن کامکار

معرفی کتاب دف
معرفی کتاب دف

کتاب دف از مبتدی تا عالی  – سیامک عزیززاده

این کتاب، یکی از پرفروش ترین کتاب دف می باشد. این کتاب شامل مبانی ریتم، مقام های دف و همچنین یکصد قطعه مختلف برای دف نوازی است.

کتاب آموزش دف از مبتدی تا عالی شامل سه کتاب است. هم اکنون جلد اول و  دوم این کتاب در قالب یک جلد منتشر شده است. از ویژگی این کتاب بیان ساده و روان مطالب است. این کتاب همچنین صد قطعه تکنوازی در ریتم های مختلف را نیز ارائه می دهد.

کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته –  فرزاد عندلیبی

این کتاب در مورد ریتم‌های دف و پایه‌های دف ‌نوازی است. در این اثر نخست به آموزش و شیوه‌ نامه‌ی آموزش دف پرداخته شده است. نت نویسی این کتاب به شکلی است که از سه خط حامل استفاده شده است. زیرا اگر کلیه‌ی نت‌ها و علامت‌های روی یک خط نوشته می‌شد هنرجو را سردرگم خواهد کرد. در این روش سه خطی نت‌خوانی و جداسازی ضربات و علامت‌ها راحت‌تر است.

فرآیند یادگیری دف

مانند هر ساز، هنرجو در اولین دروس با تئوری موسیقی و نت خوانی آشنا می شود، سپس نحوه برداشتن ساز و انواع ضرب های به کار رفته در دف را می آموزد و به تدریج با انجام تمرینات اولیه یاد می گیرد. کتاب آموزش دف به تدریج ریتم های مختلف را یاد می گیرد و تکنیک های مختلف نواختن دف معرفی می شود.

فرآیند اولیه یادگیری این ساز به گونه ای است که هنرجو بتواند ریتم های ساده را به تنهایی یا هماهنگ با یک ساز یا صدا بنوازد، معمولا حدودا طول می کشد. یک سال بالاخره چند شرطی که پیشرفت شما را در یادگیری افزایش می دهد یکی علاقه، دیگری صبر، پشتکار و تمرین مکرر است.

نوازندگان دف

از نوازندگان به نام دف در ایران می توان به بیژن کامکار و مسعود حبیبی اشاره کرد.

بهترین برند دف ایران کدام است؟

ایران پرکاشن بهترین دف های موجود در بازار را به شما عرضه میکند. این دف به دلیل فوق سبک بودن کمانه و داشتن پوست کالک کره ای، موجب ایجاد یک دف بسیار سبک و خوش صدا برای شما میشود. با خرید دف از ایران پرکاشن، تجربه خرید یک دف بسیار سبک و خوش صدا را داشته باشید و اگر برای خرید دف با کیفیت نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید میتوانید از طریق واتساپ با کارشناسان ایران پرکاشن در ارنباط باشید.