روش صحیح تمرین کاخن + نکات هنگام تمرین

تمرین کاخن

روش صحیح تمرین کاخن 

یکی از سازهایی که در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و افراد زیادی برای یادگیری آن می روند ساز کاخن است که ریشه آن به کشورهای آمریکای جنوبی برمی گردد. جالب است بدانید که این ساز به عنوان یک ساز کوبه ای محلی در سال های اخیر در بسیاری از آهنگ های پاپ نیز مورد استفاده قرار گرفته و صدای آن را در سبک های مختلف می شنوید.

دلیلش هم مشخص است، سازی بسیار سرگرم کننده است، قیمت آن معمولاً گران نیست و می توانید آن را با خود به جاهای مختلف ببرید و بنوازید! در حالی که بسیاری از مردم فکر می کنند این ساز فقط یک جعبه ساده است که می توانید برای دریافت صداهای مختلف روی آن ضربه بزنید، نکاتی برای یادگیری درست نواختن ساز کاخن وجود دارد که در ادامه این مقاله در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

با این حال، قبل از ورود به مسائل جدی و فنی، آماده سازی ساز مفید است زیرا نکاتی که در این مقاله در مورد آنها صحبت می کنیم، نکاتی هستند که باید در دراز مدت تمرین کنید و از آنها استفاده کنید.

روش صحیح تمرین کاخن چیست؟

  • نحوه نشستن خود را تنظیم کنید

یکی از اولین و شاید مهم ترین نکاتی که در مورد این ساز باید در نظر گرفت نحوه نشستن شما بر روی آن است. این ساز یکی از معدود سازهای دنیاست و برای نواختن می توان روی آن نشست اما نحوه نشستن روی آن بسیار مهم است. با نشستن صحیح روی کاخن نه تنها کنترل بیشتری بر صداهای مختلف این ساز خواهید داشت، بلکه از آسیب رساندن به خود جلوگیری می کنید و می توانید ساعت های طولانی تری بنوازید.

تمرین کاخن
تمرین کاخن

چیزی که هنگام نشستن روی این ساز باید به آن توجه کنید این است که در حین تمرین کاخن یا اجرا سعی کنید کمر خود را صاف نگه دارید. گاهی ممکن است لازم باشد برای دسترسی به صداهای گوشه های ساز کمی به جلو خم شوید که طبیعی است، اما در موارد دیگر ایستادن روی این ساز بسیار مهم است.

  • بر اساس ریتم و زمان خود تمرین کنید

یکی دیگر از ترفندهای تمرین کاخن درست، داشتن ریتم و زمان بندی مناسب در این ساز است، مانند بسیاری از سازهای کوبه ای، یکی از مهم ترین نکاتی است که به عنوان یک نوازنده باید به آن توجه کنید. به عنوان نوازنده سازهای کوبه ای گروه، به یاد داشته باشید که همه نوازندگان ضرب را با توجه به سبک و حساسیت شما اجرا می کنند، بنابراین تمرین کاخن برای پیشرفت در این زمینه می تواند شما را به یک نوازنده حرفه ای تبدیل کند.

یکی از راه های عالی برای تقویت حس ریتم گوش دادن به آهنگ های مختلف در سبک های مختلف و سعی در پخش ریتم های مختلف در آن آهنگ با استفاده از باس است. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که این کار را برای سبک های مختلف انجام دهید و نیازی نیست آهنگ هایی را انتخاب کنید که از ساز کاخن استفاده می کنند. هدف شما در این تمرین ایجاد حس ریتم در مغز و تسلط خوبی بر تمپوها و ریتم های مختلف است.

  • تمرین کاخن با مترونوم

کار دیگری که می توانید انجام دهید تمرین کاخن با مترونوم است. این در مورد همه سازها صدق می کند، اما استفاده از مترونوم برای سازهای کوبه ای یک اصل اساسی است. به خاطر داشته باشید که با سازهای کوبه ای مانند کاخن سال ها طول می کشد تا بتوانید روی ریتم های مختلف کار کنید و از آنها در آهنگ های خود استفاده کنید. زمانی که با ساده ترین ریتم ها آشنا شدید، نوبت به ایجاد ریتم های خود می رسد و سعی می کنید با استفاده از آن ها قطعات مختلفی خلق کنید.

  • تکنیک ها و صداهای مختلف ساز خود را یاد بگیرید

ساز کاخن مانند همه سازهای کوبه ای صداهای مختلفی دارد که می توانید در آهنگ های خود از آنها استفاده کنید. این صداها به شما این امکان را می دهند که ضربات مختلفی با شخصیت صدای منحصر به فرد داشته باشید و با استفاده از ساز خود ریتم های متفاوتی را درست مانند یک درام یا ست کوبه ای ایجاد کنید.

کمترین صدایی که می توانید از این ساز بگیرید Bass Tone نام دارد. در واقع بیس تون در کاخن مانند یک کیک درام است و می توانید با استفاده از آن بیس مورد نظر خود را از این ساز دریافت کنید. صدای دیگری که برای این ساز در نظر گرفته شده High Tone نام دارد و صدای تندتری نسبت به Bass Tone دارد. اگر بخواهیم این صدا را با یک درام کیت مقایسه کنیم، صدای High Tone شبیه صدای تله درام کیت است.

آخرین تکنیکی که بسیاری از نوازندگان حرفه ای این ساز برای آموزش نوازندگی کاخن به کار می برند، نت روح است. برای توضیح کامل این تکنیک باید به یک ریتم ساده فکر کرد. فواصل بین Bass Tones و High Tones این ریتم وجود دارد که در صورت استفاده از Ghost Notes در این بازه ها می توانید حس ریتم بسیار جالبی را برای شنوندگان ایجاد کنید. بر خلاف ست های درام، می توانید از این نت های روحی هم برای صداهای بلند و هم برای باس استفاده کنید.

در نتیبجه

ساز کاخن به دلیل صدای جذابی که دارد در بین بسیاری از نوازندگان به ساز محبوبی تبدیل شده است و شما می توانید با استفاده از نکاتی که در مقاله برای نواختن صحیح ساز کاخن برای شما گذاشته شده است، تمرین کاخن خود را هوشمندانه و دقیق تر ادامه دهید. زمان خود را در حین نواختن این ساز افزایش دهید. توجه داشته باشید که تنها چند نفر هستند که به طور طبیعی استعداد نواختن سازهای مختلف را دارند، عزیزان، بدون هیچ پیشینه ای در نواختن سازهای دیگر، فقط با تمرین مداوم و سخت کوشی می توانید به سادگی از افراد مستعد پیشی بگیرید.

کتاب های تمرین کاخن

برای یادگیری ساز ها نیاز به یادگیری از کتاب های نوازندگی داریم. در هر سازی حتی در آموزشگاه ها استادان کتاب هایی را به ما برای تمرین ها و یادگیری ها معرفی میکنند تا بتوانیم از روی آنها بنوازیم و ساز مورد نظر را به طور کامل بیاموزیم. در ادامه 4 تا از بهترین کتاب های آموزش کاخن را برای شما آورده ایم تا با تهیه آن به راحتی ساز کاخن را بنوازید.

  • چهل قطعه برای کاخن

این کتاب یکی از کتاب های تمرین کاخن توسط محمدرضا رئیسی منتشر شده است. چهل قطعه کتاب برای کاخن برای افراد مبتدی و پیشرفته طراحی شده است. محمدرضا رئیسی در خصوص انتشار این کتاب هدف از انتشار را ارتقای سطح موسیقی هنرجویان کاخنی و گسترش توانمندی های آنان دانست. در این کتاب قطعاتی با ریتم های مختلف و تکنیک های متفاوت برای نوازنده برای تمرین ریتم در حین نواختن یک قطعه وجود دارد.

تمرین کاخن
تمرین کاخن
  • لوتوس کاخن

این کتاب ابتدا توسط شرکت لوتوس تهیه و توسط سایت ملودینگ منتشر شده است. این کتاب منبعی عالی برای تمرسن کاخن از دیدگاه بین المللی است. این کتاب یکی از بهترین کتاب های آموزش کاخن میباشد.

تمرین کاخن
تمرین کاخن
  • شیوه نوازندگی کاخن

این کتاب شامل دو جلد است و هر دو جلد نوشته محمدرضا رئیسی است. کتاب سبک نوازندگی کاخن 120 صفحه ای جلد اول، ریتم های آمریکای لاتین و آفریقا را پوشش می دهد. جلد دوم شیوه نوازندگی کاخن شامل ریتم های فلامینگواست. این کتاب برای نوازندگان کوبه ای و مبتدیانی که معمولاً کاخن را به عنوان ساز دوم می نوازند مناسب است.

تمرین کاخن
تمرین کاخن
  • کاخن در موسیقی فلامینگو

کتاب دیگری که می توانید برای تمرین کاخن درخواست دهید، کتاب کاخن در موسیقی فلامینگو اثر بابک بابا ربیع است. کاخن در موسیقی فلامینگو یکی از کتاب های تمرین کاخن است که بسیار پرطرفدار است.

تمرین کاخن
تمرین کاخن

بهترین برند ساز های کوبه ای ایران کدام است؟

ایران پرکاشن بهترین سازهای موجود در بازار را به شما عرضه میکند. با خرید ساز از ایران پرکاشن، تجربه خرید یک ساز کوبه ای بسیار سبک و خوش صدا را داشته باشید و اگر برای خرید ساز های کوبه ای نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید میتوانید از طریق واتساپ با کارشناسان ایران پرکاشن در ارنباط باشید.